دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. نحوه صحیح مسواک زدن واستفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

نحوه صحیح مسواک زدن واستفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

 • آذر 9, 1395
 • 0 لایک
 • 49 بازدید
 • 12 دیدگاه

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که افراد با دندان‌های ارتودنسی شده باید به آن توجه کنند، حفظ حداکثری نظافت و بهداشت دندان‌ها و بریس‌ها است. این، کار راحتی نیست و به صرف زمان بیشتری نیاز دارد. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است دندان‌ها دچار بدرنگی دائمی شوند که پس از برداشتن بریس ها خود را نشان می‌دهد. به علاوه رعایت نکردن تمیزی بریس‌ها می‌تواند باعث تجمع پلاک و در نتیجه ورم لثه شود.

نحوه صحیح مسواک زدن هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی


این که شما به طور منظم دندان‌ها و بریس های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید از اهمیت زیادی برخوردار است تا دندان‌ها و لثه شما پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی سالم بماند. افرادی که دندان‌های خود را تمیز نمی‌کنند، ممکن است مجبور شوند برای جرمگیری مکرراً به دندانپزشک مراجعه کنند. بزرگسالانی که سابقه بیماری‌های لثه دارند باید به متخصص لثه در طول درمان ارتودنسی خود مراجعه کنند.

2728

در صورت پیروی از دستورالعمل زیر، مراقبت از بریس ها و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ساده است:

اولین چیزی که در زمان تمیز کردن دندان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که سه سطح در هر دندان باید تمیز شوند.در صورت پیروی از دستورالعمل زیر، مراقبت از بریس ها و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ساده است:

قسمت بیرونی دندان

در زمان مسواک زدن قسمت بیرونی دندان، شما باید سعی کنید که مسواک با خط لثه زاویه 45 در جه بسازد.

این موضوع از این نظر اهمیت دارد که مطمئن شوید که ناحیه بین بریس ها و لثه تمیز شوند. سعی کنید که در هر مرتبه، سه دندان را با هم تمیز کنید. مطمئن شوید که هیچ پلاک یا باقی‌مانده غذایی روی دندان باقی نمانده و سپس به سراغ دندان‌های بعدی بروید. وقتی که شما قسمت بیرونی دندان‌های بالا و پایین را تمیز کردید می‌توانید به سمت تمیز کردن قسمت داخلی دندان‌ها بروید.

قسمت داخلی دندان

در زمان مسواک زدن قسمت داخلی دندان سعی کنید زاویه 45 درجه را با خط لثه، مشابه با آنچه برای مسواک زدن قسمت خارجی انجام می‌دادید حفظ کنید. دوباره سعی کنید هر سه دندان را باهم تمیز کنید و پس از اینکه از تمیز شدن کامل آنها مطمئن شدید به سراغ دندان‌های دیگر بروید.

قسمت مربوط به جویدن

قسمت رویی دندان باید به صورت مستقیم تمیز شود. به یاد داشته باشید که هر مرتبه، سه دندان را با هم تمیز کنید و بعد به سراغ سه دندان بعدی بروید.

نکاتی در مورد مسواک زدن با وجود بریس ها

 در ادامه نکاتی در مورد طرز صحیح مسواک زدن ارائه شده است:

 • نخست دهان خود را با آب بشویید تا ذرات باقی مانده غذا از دهان شما خارج شود.
 • مسواک خود را با آب گرم بشویید تا باقی‌مانده غذاها پاک شود.
 • دندان‌های خود را در حالی که مسواک با خط لثه زاویه 45 درجه می‌سازد، تمیز کنید.
 • مسواک خود را به آرامی به سمت عقب و جلو ببرید. از اینکه مسواک بین سیم‌ها و دندان‌ها را تمیز می‌کند اطمینان حاصل کنید. باید هم قسمت داخلی، هم قسمت خارجی و هم روی دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • دندان‌های خود را به مدت 2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید.
 • زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری‌های آن از بین برود.

31

ابزار خاص برای تمیز کردن دندان‌ها

اگر شما در تمیز کردن نواحی نزدیک براکت ها و سیم‌ها مشکل دارید، برخی از ابزارهای مخصوص برای تمیز کردن این نواحی وجود دارد. یکی از آنها مسواک بین دندانی ارتودنسی یا پروکسی براش است. این ابزار مانند شیشه پاک کن بوده که تارهایی از برس اطراف آن را پوشانده است. از آن می‌توانید به آرامی و با دقت برای تمیز کردن فضاهای کوچک اطراف و براکت های ارتودنسی استفاده کنید. یکی دیگر از ابزار مخصوص تمیز کردن دندان، دستگاه شستشوی دهانی یا “واترپیک” است. این دستگاه جریان کمی از آب را با فشار لابلای دندان‌ها می‌فرستد که می‌تواند باقی مانده‌های غذا که لای دندان‌ها و بریس ها به دام افتاده و مخفی شده‌اند را تمیز کند. با اینکه استفاده‌ از این ابزار آسان است اما نمی‌تواند جایگزینی برای مسواک یا نخ دندان کشیدن باشد. در صورتی که واترپیک در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

چگونه با جود بریس‌ها نخ دندان بکشیم؟


 1. یک لوپ یا حلقه با 5 تا 6 اینچ نخ دندان درست کنید.
 2. این حلقه را بین دو دندان پایینی جلویی بکشید، به طوری که دو انتهای نخ در دو طرف دهان قرار گیرد. نخ را از بین دندان‌های جانبی سمت چپ و دندان‌های پیشین وارد کرده و از پشت دو دندان مرکزی بیرون آورید و سپس این کار را با دندان‌های جانبی سمت راست و پیشین مرکزی انجام دهید. در این مرحله، لوپ نخ دور دندان‌ها قرار می‌گیرد اما هنوز بالای نگهدارنده‌ها است.
 3. دو طرف نخ را نگه دارید، آن را به سمت پایین بکشید طوری که ضربه ناگهانی آن را زیر نگهدارنده پشت دندان احساس کنید.
 4. سمت کوتاه نخ دندان را به آرامی بکشید تا سمت دیگر آن از فضای بین دندان‌ها بیرون بیاید. در این مرحله معمولاً نخ دندان صاف شده از زیر زبان بیرون می‌آید.
 5. با استفاده از انگشت‌ها (با کمک زبان) قسمت کوتاه نخ را شل نگه داشته و آن را به سمت عقب دهان خود بکشید، می‌توانید همان طور که در حالت عادی انجام می‌دهید نخ را دور انگشت خود بپیچید.
 6. در حالی که نخ زیر سیم‌ها قرار گرفته و به دو انگشت شما هم پیچیده شده است، شما می‌توانید به راحتی با عقب و جلو بردن آن فضای بین دندان‌های مجاور را تمیز کنید.
 7. برای تمیز کردن دو دندان بعدی، دو سمت نخ را بگیرید، نصف جلویی را بالا نگه داشته و بین دندان‌ها بکشید سپس آن را به سمت پایین بین دو دندان بکشید.
 8. این کار را برای تمام دندان‌ها که دارای نگهدارنده هستند، انجام دهید.
 9. برای بیرون آوردن نخ دندان فقط کافی است که یک طرف را آزاد کنید و آن را بکشید تا به طور کامل بیرون بیاید.

ابزار نخ دندان

32

اگر شما با کشیدن نخ دندان در زیر وایرهای بریس ها مشکل دارید می‌توانید از نخ دندان ارتودنسی کمک بگیرید. با استفاده از این ابزار که چیزی شبیه به سوزن کردن نخ است شما یک طرف نخ را از این ابزار (Threader) رد کرده و ابزار را به سمت داخل و زیر سیم‌ها هل می‌دهید. هر دو طرف نخ دندان را گرفته و آن را به سمت بالا و پایین بین دو دندان می‌کشید و این کار را تا جایی که صدای جیرجیر آن را بشنوید ادامه می‌دهید. در نهایت آن را بیرون کشیده و از یک قطع نخ دیگر برای تمیز کردن قسمت بعدی استفاده می‌کنید.

 • اشتراک گذاری:

12 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید