دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی هم

مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی هم

  • دی 12, 1395
  • 0 لایک
  • 48 بازدید
  • 2 دیدگاه

مشکل کجی دندان‌ها، عارضه‌ای است که می‌تواند زیبایی لبخند را تحت تأثیر خود قرار دهد و از این طریق حس اعتماد به ‌نفس را تضعیف و بر زندگی شخصی و اجتماعی افراد اثرگذار باشد. خوشبختانه روش‌های ارتودنسی مختلفی برای صاف کردن دندان ها در دسترس قرار دارند که قادر به اصلاح ظاهر دندان‌ها و بازگرداندن زیبایی و حس اعتماد به‌ نفس به لبخند هستند. روش‌های صاف و مرتب کردن دندان ها منحصراً توسط دندان‌پزشکان زیبایی صورت می‌گیرند و روش‌هایی از قبیل روکش‌ها، ونیرها و باندینگ را شامل می‌شوند.

درمان‌های مختلف برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها


درمان‌های ارتودنسی

saf1

زمانی که صحبت از صاف کردن دندان‌‌ها به میان می‌آید، استفاده از انواع مختلف بریس‌ها، به‌طور خودکار به ذهن خطور می‌کند. علاوه بر این بریس‌ها، روش‌های دیگری نیز برای صاف کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که کاملاً مستقل از بریس‌ها عمل می‌کنند. در ادامه به معرفی این روش‌ها پرداخته خواهد شد لیکن ابتدا به سراغ بریس‌های دندانی مختلف در دسترس خواهیم رفت.

بریس‌های ارتودنسی ثابت

رایج‌ترین شیوه‌ی صاف کردن دندان‌های کج، استفاده از بریس‌های ارتودنسی ثابت است. هر چند استفاده از این روش بیشتر در میان نوجوانان رایج است، با این‌ حال بسیاری از افراد بزرگسال نیز از این روش برای صاف کردن دندان‌های خود استفاده می‌کنند.

بسته به میزان جابه‌جایی لازم برای دندان‌ها، این نوع بریس‌ها معمولاً برای دوره‌هایی دو تا سه ساله مورد استفاده قرار می‌گیرند. غالباً به دلیل تأثیری که نصب این بریس‌ها بر روی زیبایی ظاهر می‌گذارد، بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارند. هر چند استفاده از این نوع بریس‌ها می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد و برای دوره‌ی کوتاهی تأثیری منفی بر روی حس اعتماد به ‌نفس افراد قرار دهد ولی مزایای طولانی‌مدت آن معمولاً بیشتر هستند و از این جهت بسیار ارزشمند خواهند بود.

بریس‌های لینگوال

بریس‌های لینگوال، از این جهت که برای صاف کردن تدریجی دندان‌ها از سیستم سیم‌کشی بهره می‌گیرند، عملکردی شبیه به بریس‌های ارتودنسی را دارند. با این حال، بزرگترین مزیت این بریس‌ها، قرار گرفتن آن‌ها بر پشت دندان‌هاست که قابل‌ رؤیت بودن آن‌ها از روبرو را غیرممکن می‌سازد.

ممکن است استفاده از این بریس‌‌ها در ابتدا ناراحت‌کننده باشد و مدت‌زمانی طول بکشد تا فرد به آن‌ها عادت کند، ولی نتایج آن برای افرادی که خواهان صاف کردن دندان‌های خود بدون متوجه شدن دیگران هستند، بسیار مناسب خواهد بود.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی تکنیکی مبتنی بر بریس است که دندان‌های شما را بدون استفاده از سیم‌های قابل‌مشاهده صاف می‌کند. در این روش دندان‌ها با استفاده از یک الاینر شفاف به ‌تدریج به سمت عقب در موقعیت اصلی‌شان برمی‌گردند. این وسیله را می‌توان در هنگام غذا خوردن و نیز هنگام تمیز کردن دندان‌ها برداشت. همچنین استفاده از این روش در میان بزرگسالانی که به خاطر ظاهر ناخوشایند سیم‌ها، درمان این مشکل خود را به تأخیر انداخته‌اند، بسیار رایج می‌باشد. این تکنیک، به اندازه بریس‌های لینگوال و یا ثابت در اصلاح مشکلات ارتودنسی شدید مؤثر نمی‌باشند.

اینمن الاینر

اینمن الاینر ترکیبی از بریس‌های ثابت و ارتودنسی نامرئی است. این روش به دلیل وجود سیم‌های فلزی، به اندازه ارتودنسی نامرئی، خوشایند نیست اما روشی متحرک است و کار کردن با آن سریع می‌باشد. هزینه‌ی انجام این روش در مقایسه‌ی ارتودنسی نامرئی بسیار پایین‌تر خواهد بود.

بریس‌های دیمون

بریس‌های دیمون از آن‌ جهت که از روشی بدون تماس برای هم‌تراز کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند، جایگزینی مناسب برای بریس‌های لینگوال و ثابت هستند. این بریس‌ها از آنجایی ‌که هیچ‌ گونه بند فنری ندارند، از سایر روش‌های دیگر بسیار راحت‌تر می‌باشند و بنابراین کمترین مقدار تحریک را ایجاد می‌کنند. بریس‌های دیمون همچنین نتایج سریع‌تری نسبت به بریس‌های معمولی خواهند داشت.

صاف کردن دندان‌ها بدون استفاده از بریس

saf2

چندین روش برای صاف کردن دندان‌ها بدون نصب بریس‌ها وجود دارند. این روش‌ها طیف وسیعی از تکنیک‌ها، از ونیرها تا عمل جراحی را شامل می‌شود. در حالی ‌که برخی از این روش‌ها به عنوان یک روش ترمیمی سریع مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی دیگر راه‌ حلی دائمی برای اصلاح مشکلات دندانی خواهند بود.

نمونه‌ای از این راهکارهای اصلاحی مشکلات دندانی، ونیرها هستند. این ابزار به راحتی بر روی دندان کج شده قرار می‌گیرند تا ظاهری صاف برای آن‌ها ایجاد کنند. ونیرها برای افرادی که خواهان داشتن دندان‌هایی صاف و هموار بدون انجام جراحی و استفاده از بریس‌ها هستند، بسیار مناسب خواهند بود. در شیوه‌ای مشابه، استفاده از روکش نیز ظاهری صاف و هموار را برای دندان‌ها ایجاد می‌کند. با این‌ حال در مواردی که این ناهم‌ترازی جزئی باشد، استفاده از روکش می‌تواند این نا هم‌ترازی را نیز اصلاح کند.

روش دیگر باندینگ کامپوزیت‌ها هستند. این روش، تکنیکی با حداقل تهاجم برای صاف کردن دندان است که علاوه بر مزایای بسیاری که با خود دارد، بدون درد خواهد بود. این روش بسیار سریع انجام می‌شود (معمولاً طی یک جلسه کاری) و ظاهری بسیار طبیعی را برای دندان ایجاد می‌کند. در این روش، یک ماده رزینی همرنگ دندان با نام کامپوزیت برای اصلاح شکل و رنگ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کامپوزیت‌ها بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و ظاهری صاف را برای آن‌ها ایجاد می‌کنند.

هر چند ونیر کامپوزیت شیوه‌ای ارزان برای صاف کردن دندان‌هاست ولی ماندگاری این روش به اندازه‌ی سایر روش‌های اصلاحی نیست. مواد مورد استفاده در این روش بعد از مدتی در دچار تغییر رنگ می‌شوند و نیاز به جایگزینی آن‌ها بعد از چند سال خواهد بود. علاوه بر این، استحکام این مواد به اندازه‌ی روکش‌ها و ونیرها نیست و این مواد مستعد شکستن یا لب‌پر شدن هستند.

جراحی صاف کردن دندان‌ها

شاید بنیانی‌ترین شیوه‌ی صاف کردن دندان‌ها، انجام جراحی باشد. فکر کردن به جراحی معمولاً بسیاری از افراد را از انجام آن منصرف می‌کند، اما بسیار ضروری است که قبل از کنار گذاشتن این شیوه‌ی درمانی، شناخت کاملی از آن به عمل آید. جراحی صاف کردن دندان معمولاً در مواردی که ریشه‌ی دندان کج در فک بیمار قرار دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انجام این عمل معمولاً بیشتر توسط افرادی که مبتلا به اوربایت یا آندربایت هستند یا استخوان آرواره‌ی آن‌ها در موقعیت نامناسبی قرار دارد، مورد استقبال قرار می‌گیرد. انجام این عمل برای افرادی که دارای یک یا دو دندان کج هستند مناسب نخواهد بود.

این جراحی به‌ خودی ‌خود، عملی نسبتاً جزئی است که در طی آن متخصص پس از انجام بی‌حسی موضعی، موقعیت لثه‌ها و استخوان نگه‌دارنده‌ی دندان‌ها را جابه‌جا می‌کند تا دندان‌ها در جایگاه بهتری قرار گیرند. در واقع جایگیری دندان‌ها در موقعیت مناسب، مزایای بلندمدت قابل ‌توجهی‌ را به همراه خواهد داشت و از طریق پیشگیری از بروز هر گونه ساییدگی و فرسودگی بیشتر به دلیل این ناهم‌ترازی، در سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بسیار مؤثر خواهد بود. همچنین انجام این جراحی، عمل گاز زدن، جویدن و حفظ بهداشت دهان و دندان را تسهیل می‌کند. در برخی موارد ممکن است برای کمک به افزایش هم‌ترازی دندان‌ها به استفاده از برخی از انواع بریس‌ها قبل یا بعد از جراحی نیاز باشد.

  • اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید