لکه های سفید بعد از ارتودنسی : راه های درمان و روش های پیشگیری

ارتودنسی
به این مطلب نمره دهید

اگر شما نیز از ارتودنسی استفاده می‌کنید به احتمال زیاد درآوردن آن یکی از روزهای شاد زندگی شما خواهد بود. استفاده از ارتودنسی به ایجاد یک لبخند زیبا و بهبود ظاهر دندان‌ها و ارتقاء سلامت آنها کمک خواهد کرد. دیدن دندان‌های صاف و مرتب و بدون ایراد به یکی از لحظات به یاد ماندنی در زندگی افرادی تبدیل می‌‌شود که از ارتودنسی استفاده می‌کنند اما معمولا پس از برداشتن ارتودنسی تعدادی لکه سفید روی دندان‌ها به وجود می‌‌آید که ظاهرا دندان را دستخوش تغییر می‌‌کند و ممکن است باعث ناراحت شدن شما شود. اما خبر خوبی که باید به شما بدهیم این است که این لکه‌ها قابل درمان هستند و در نهایت شما با یک لبخند زیبا و دندان‌های سفید که هدف از درمان ارتودنسی است مواجه خواهید شد. روش‌های زیادی برای کاهش لکه‌های سفید روی دندان پس از خارج کردن ارتودنسی وجود دارد در بخش زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

 آیا تشکیل لکه سفید روی دندان یک مسئله شایع است؟


 

اگرچه لکه‌های سفید روی دندان ضرورتا توسط بریس به وجود نمی‌‌آیند این نوع تغییر رنگ دندان در میان افرادی که از ارتودنسی استفاده می‌‌کنند بسیار شایع است. استفاده از ارتودنسی و تشکیل لکه سفید روی دندان به یکدیگر ارتباط دارند زیرا ارتودنسی باعث می‌شود که فرد نتواند به خوبی به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازد. به طور کلی معمولا اطراف خط لثه یا اطراف حاشیه براکت‌ها محلی است که لکه‌های سفید بیشتری تشکیل می‌شود. البته روی دندان همه افرادی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند لکه سفید تشکیل نمی‌شود. در حقیقت تعداد زیادی از بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می‌نمایند پس از درمان با لکه‌های سفید روی دندان مواجه نخواهند شد. ایجاد لکه سفید روی دندان یکی از عوارض جانبی استفاده از ارتودنسی است که معمولاً شروع بالایی ندارد.

 چه عواملی باعث تشکیل لکه سفید روی دندان می‌شود؟


 

چه عواملی باعث تشکیل لکه سفید روی دندان می‌شود؟

 

 

در حقیقت لکه سفید روی دندان به قسمتی گفته می‌شود که مینای دندان به اندازه کافی حاوی مواد معدنی تقویت کننده نیست. فرایند از بین رفتن مواد معدنی توسط یک نوع باکتری موجود در دهان به وجود می‌آید که به علت تمیز نکردن صحیح دندان و دهان شروع به فعالیت می‌کند. این نوع باکتری به تولید ترکیباتی می‌پردازد که به تدریج باعث از بین رفتن دندان می‌شود. هنگامی ‌که مواد معدنی از سطح دندان برداشته می‌شود از ضخامت آن قسمت کاسته خواهد شد و رنگ آن روشن و سفید به نظر می‌رسد. ممکن است این قسمت از زبر، دندانه دار یا برجسته باشد. همان طور که متوجه شدید استفاده از ارتودنسی باعث تشکیل لکه سفید روی دندان نمی‌شود در عوض این لکه‌های سفید نقاطی هستند که به طور صحیح تمیز نمی‌‌شوند. تعداد زیادی از بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند به ویژه جوانان در تلاش برای تمیز کردن تمام سطح دندان خود در هنگام مسواک زدن زمینه تشکیل لکه سفید را فراهم می‌کنند. در صورتی که این لکه‌های سفید درمان نشوند می‌توانند در نهایت باعث پوسیدگی دندان شوند به همین دلیل درمان آنها یا جلوگیری از تشکیل لکه‌های سفید اهمیت بسیار زیادی دارد.

 چگونه می‌توان لکه‌های سفید را درمان کرد؟


 

خوشبختانه می‌توان به درمان لکه‌های سفید حاصل از استفاده از ارتودنسی پرداخت در بخش زیر به این روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم.

 تامین مجدد مواد معدنی

اولین اقدامی که باید در درمان لکه‌های سفید دندان به آن توجه کرد تامین مجدد مواد معدنی دندان است که به یک روش خاص تبدیل شده است. در این روش دندان پزشک از یک کرم مخصوص که سرشار از مواد معدنی است استفاده می‌کند و آن را روی دندان قرار می‌دهد تا مدت روی آن بماند. دندان‌ها قدرت جذب بسیار بالایی دارند به این ترتیب کرم جذب دندان می‌‌شود و با آن کمک می‌‌کند قوی شود و لکه‌های سفید آن از بین بروند این روش علاوه بر تقویت دندان به ناپدید شدن لکه‌های سفید روی آن نیز کمک می‌کند.

 میکرو ابریژن مینای دندان

میکرو ابریژن مینای دندان

 

می‌‌توان در برخی از افراد از میکرو ابریژن برای درمان لکه‌های سفید روی دندان استفاده کرد. در این روش دندان پزشک بخش کوچکی از دندان را بر می‌دارد تا از لکه‌های سفید کاسته شود. پس از ایجاد روش درمانی تخصصی از بلیچینگ دندان استفاده خواهد شد که باعث می‌شود رنگ دندان در همه نقاط آن ثابت باشد.

 سفید کردن دندان

اگر شما قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید تا چند ماه به مراجعه منظم به مطب دندان پزشک نیاز خواهید داشت تا فرایند جراحی دندان انجام شود. دندان پزشک قالب دهان و دندان شما را تهیه می‌کند تا برای آن محافظت دهان بسازد و نحوه استفاده از آن با ژل بلیچینگ را به شما آموزش خواهد داد. هنگامی ‌که به منزل بر می‌‌گردید باید از محافظت دهانی استفاده کنید و به مدت ۲ تا ۴ هفته طی یک بازه زمانی خاص از این ژل استفاده کنید. می‌‌توانید ژل سفید کننده را به مدت ۸ ساعت روی دندان خود بگذارید که در این حالت فرآیند درمان کوتاه شده و شما فقط به یک هفته درمان نیاز خواهید داشت. سفید کردن دندان با لیزر نیز یک روش دیگر برای سفید کردن دندان است که توسط دندان پزشک انجام خواهد شد. در این روش دندان پزشک ژل سفید کننده را روی دندان شما قرار می‌‌دهد و نور لیزر را به دندان می‌‌تواند تا فرایند سفید شدن دندان شروع شود این فرآیند حدود یک ساعت طول می‌کشد.

 استفاده از ونیر دندانی

استفاده از ونیر دندانی

 

ونیر دندان به پوسته‌های نازکی گفته می‌شود که شبیه رنگ دندان است و روی سطح فوقانی دندان قرار داده می‌شود تا به بهبود ظاهر آن کمک کند. این محصول عمدتاً از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شود و به صورت دائم روی دندان قرار داده می‌شود. حدود یک هفته طول می‌کشد تا قالبی که دندان پزشک از دهان و دندان شما تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال کرده است آماده شود. پس از اینکه ونیر آماده شد می‌توانید برای نصب آن روی دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

در این مرحله دندان پزشک به ارزیابی ظاهر رنگ و تناسب آن با دندان‌های شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کنند که با وضعیت دندان و دهان شما مطابقت دارد. سپس به تمیز کردن دندان‌های شما می‌پردازد این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا از تجمع باکتری زیر ونیر و شروع پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد. پس از اتمام این مرحله به کمک چسب مخصوص آنها را روی دندان می‌چسباند تا ثابت و محکم باشند به نحوی که به خوبی به سطح دندان بچسبند. سپس دندان پزشک از سیمان مخصوص دندان استفاده می‌کند تا ونیر به خوبی روی دندان قرار بگیرد و به کمک پرتوهای فرابنفش به سفت شدن سیمان روی دندان کمک می‌کند. پس از اتمام کار شما لبخندی زیبا و بی ‌نقص خواهید داشت. معمولا این جلسه درمانی حدود دو ساعت طول می‌‌کشد اما در صورتی که دندان پزشک از بیحسی موضعی استفاده کرده باشد نیم ساعت به برنامه درمان اضافه خواهد شد.

 باندینگ دندان

باندینگ دندان

 

باندینگ دندان به استفاده از رزین کامپوزیت رنگ دندان گفته می‌‌شود که برای درمان پوسیدگی دندان، لب پر شدگی یا شکستگی و تغییر رنگ دندان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. برخلاف ونیر که در آزمایشگاه تهیه می‌‌شود و به قالب مخصوص هر فرد نیاز دارد تا به خوبی روی دندان قرار بگیرد دندان پزشک می‌‌تواند در یک جلسه درمانی به نصب آن روی دندان بپردازد. دندان پزشک از رزین کامپوزیت که یک ترکیب پلاستیکی پایدار است استفاده می‌‌کند که شباهت زیادی با رنگ دندان دارد. سطح دندان زبر و خشن می‌شود سپس مایع صاف کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مراحل کمک می‌‌کنند باندینگ به خوبی روی سطح دندان قرار بگیرد. سپس ماده‌ای که شبیه رنگ دندان است روی آن قرار داده می‌شود و حالت دهی می‌‌شود و به شکل مناسب درمی‌‌آید. در مرحله بعد از نور مخصوص برای سفت کردن رزین استفاده خواهد شد تا به خوبی این مواد روی سطح دندان قرار بگیرد. درنهایت دندان پزشک به حالت دهی و براق کردن باندینگ می‌پردازد تا رنگ آن با سایر دندان‌ها مطابقت داشته باشد این فرآیند برای هر دندان حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

 چگونه از تشکیل لکه سفید روی دندان پیشگیری کنیم؟


 

چگونه از تشکیل لکه سفید روی دندان پیشگیری کنیم؟

 

اگرچه امکان درمان لکه‌های سفید روی دندان وجود دارد به خاطر داشته باشید که این فرآیند می‌‌تواند پرهزینه باشد و شما مجبور هستید زمان زیادی را در مطب دندان پزشک بگذرانید و مدتی طول می‌کشد تا نتایج نهایی حاصل از درمان را مشاهده کنید. به جای آن که فقط برای درمان لکه‌های سفید روی دندان پس از برداشتن ارتودنسی فکر کنید بهتر است در گام اول از به وجود آمدن آنها پیشگیری نمایید. اکثر بیماران احساس می‌کنند که هیچ راهی برای پیشگیری از تشکیل این لکه‌های سفید نیست و ادعا می‌‌کنند که به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می‌‌کنند. در بخش زیر به چند نکته مهم اشاره می‌‌کنیم که شما می‌توانید با رعایت کردن آنها ریسک تشکیل لکه‌های سفید را در طول درمان ارتودنسی کاهش دهید:

  • هر روز حداقل دو بار دندان‌های خود را به خوبی مسواک بزنید تا باکتری‌های موجود در دهان از بین بروند و ریسک تشکیل پلاک به حداقل برسد و لکه‌های سفید روی دندان به وجود نیاید.
  • از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید تا پلاک و مواد زائد بین دندان‌های شما خارج شود. اگرچه لکه‌های سفید بین دندان خیلی جالب توجه نمی‌کنند می‌‌تواند به یک مسئله مشکل ساز تبدیل شود.
  • از خمیر دندان یا دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید البته این مسئله به نیازهای فردی و عادات مسواک زدن شما بستگی دارد.
  • استفاده از دهان شویه  حاوی فلوراید می‌‌تواند به تامین مواد معدنی مورد نیاز دندان‌های شما کمک کند.
  • از مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی قند هستند خودداری کنید زیرا باعث می‌شود باکتری‌های روی دندان و داخل دهان شما شروع به فعالیت کنند و رشد نمایند. در صورتی که از مواد خوراکی شیرین استفاده کردید پس از آن یا مسواک بزنید و دهان خود را با دهان شویه تمیز کنید. از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید یا مصرف آنها را کاهش دهید این مواد شامل نوشابه، سس سالاد، آبنبات ترش، سس گوجه فرنگی و لیموناد است.
  • در برخی موارد متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد می‌کند که از سیلانت روی دندان خود استفاده کنید تا در برابر تشکیل لکه‌های سفید مقاوم باشد. انواع مختلفی از سیلانت وجود دارد و تحقیقات ثابت کرده است که در پیشگیری یا کاهش ریسک تشکیل لکه‌های سفید مفید هستند.
برای اشتراک گذاری در تلگرام کلیک کنید
0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت دنتبوک محفوظ می باشد

Powered by Mehdi Naddaf

Log in with your credentials

Forgot your details?