دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. لکه های سفید بعد از ارتودنسی : راه های درمان و روش های پیشگیری

لکه های سفید بعد از ارتودنسی : راه های درمان و روش های پیشگیری

  • فروردین 28, 1398
  • 0 لایک
  • 29 بازدید
  • 0 دیدگاه

لکه های سفید بعد از ارتودنسی : راه های درمان و روش های پیشگیری

روزی که بریس اورتودنسی از روی دندان‌ها برداشته می‌شود اغلب یکی از شادترین روزهای زندگی یک نوجوان است. تمام کارهایی که باید برای ساخت یک لبخند زیبا و چینش سالم دندان‌ها صورت بگیرند، انجام شده‌اند. شاید هیچ چیز ناامید کننده‌تر از این نباشد که به لبخند جدید و دندان‌های ردیف خود نگاه کنی و ناگهان کشف کنی که آخرین ردپای بریس به شکل لکه‌های کوچک سفیدی در محل اتصال قطعات فلزی روی دندان‌ها باقی مانده است.

اما نا امید نباشید، هنوز هم راه چاره‌ای هست. لکه‌های سفید بعد از ارتودنسی روی دندان می‌توانند درمان شده و بهبود پیدا کنند، و دست از سر لبخند زیبایی که هدف تمام برنامه‌های درمانی ارتودنسی است بردارند.

راه‌های متعددی برای کاهش لکه‌های سفیدی که پس از بریس ایجاد می‌شوند وجود دارد.

 

لکه‌های سفید بعد از اورتودنسی چقدر شایع هستند؟

اگر چه لکه‌های سفید لزوما در اثر بریس ایجاد نمی‌شوند، اما به هر حال این نوع تغییر رنگ دندان در میان افرادی که بریس داشته‌اند ، شایع‌تر است. بین ایجاد لکه‌های سفید بعد از ارتودنسی و بریس از این جهت ارتباط وجود دارد که بریس کار نظافت درست دندان‌ها را برای کسی که از آن استفاده می‌کند خیلی سخت می‌کند.

شایع‌ترین محل ایجاد لکه‌های سفید، معمولا در طول خط لثه یا اطراف لبه‌ براکت‌هاست. هر بیماری که بریس داشته باشد، دچار لکه‌های سفید نمی‌شود. در واقع، اکثر بیماران ارتودنسی پس از درمان، لکه‌های سفید نخواهند داشت. این مساله یک مشکل نسبتا غیر معمول پس از استفاده از بریس است.

 

علل ایجاد لکه‌های سفید بعد از ارتودنسی روی دندان‌ها

علل ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها
لکه‌های سفید در واقع نقاطی از دندان هستند که در آن‌ها مینای دندان به اندازه کافی حاوی مواد معدنی که به آن استحکام می‌بخشند نیست. این نوع کانی‌زدایی ( از دست دادن مواد معدنی) توسط باکتری‌هایی انجام می‌شود که در صورتی که دهان به خوبی تمیز نباشد، می‌توانند رشد و نمو کنند.

این باکتری‌ها محصولات جانبی‌ای تولید می‌کنند که به تدریج روی دندان‌ها را می‌پوشانند. نواحی‌ای از سطح دندان که مواد معدنی از روی آن برداشته شده، به دلیل این که توخالی شده‌اند، روشنتر به نظر می‌رسند.

این نواحی ممکن است خشن، حفره‌دار، دندانه‌ دندانه و یا بلندتر باشند. همانطور که می‌بینید، بریس لزوما باعث ایجاد لکه‌های سفید نمی‌شود. بلکه لکه‌های سفید اساسا نقاطی هستند که به درستی تمیز نشده‌اند.

بسیاری از بیماران ارتودنسی، به ویژه بیماران کم سن و سال‌تر، با تمیز کردن تمام سطوح دندان‌های در زمان مسواک زدن مشکل دارند.

کنند، که این باعث ایجاد لکه‌های سفید می‌شود. این لکه‌ها علاوه بر ظاهر ناخوشایندشان، در نهایت ممکن است منجر به پوسیدگی شوند، به همین دلیل درمان یا پیشگیری از آن‌ها اهمیت دارد.

درمان لکه های سفید بعد از ارتودنسی

خوشبختانه می‌توان از شر لکه‌های سفیدی که در اثر بریس روی دندان‌ها ایجاد شده‌اند خلاص شد.

رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن

یکی از اولین اقداماتی که احتمالا لازم است برای درمان لکه‌های سفید انجام دهید رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن یا کانی‌سازی مجدد است. این یک تکنیک خاص است که در آن یک کرم غنی از مواد معدنی را روی دندان‌ها می‌زنید و اجازه می‌دهید برای مدتی روی سطح دندان باقی بماند.

قدرت جذب دندان‌ها بسیار زیاد است، به همین دلیل مواد معدنی به داخل لکه‌های سفید نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دندان‌ها می‌شوند. علاوه بر ایجاد استحکام دندان، رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن به محو شدن لکه‌های سفید نیز کمک می‌کند.

میکروابریژن مینا ( سایش جزئی مینا)

میکروابریژن مینا ( سایش جزئی مینا)

در برخی افراد می‌توان از روش میکرو‌ابریژن مینا برای درمان لکه‌های سفید استفاده کرد. طی این روش دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را برمی‌دارد تا نمایش لکه‌های سفید را کاهش دهد. معمولا پس از این درمان حرفه‌ای، بلیچینگ ( سفید کردن) نیز انجام می‌شود که باعث می‌شود دندان‌ها یکرنگ‌تر به نظر برسند.

سفید کردن دندان‌ها

اگر تا حالا دندان‌هایتان را سفید کرده باشید ، می‌دانید که لازم است که در طی چند ماه، چندین نوبت به دندانپزشکی مراجعه کنید. دندانپزشک یک قالب از دندان‌های شما تهیه می‌کند تا از روی آن یک گارد دندان برایتان ساخته شود و به شما نحوه استفاده از گارد دندان و ژل سفید کننده را آموزش می‌دهد. پس از آن در منزل به طور منظم و حدود 2 تا 4 هفته، زمان معینی از روز از ژل و گارد دندان استفاده می‌کنید.

برخی ژل‌های سفید کننده را می‌توان تا 8 ساعت در هر نوبت روی دندان نگه داشت، که این کار دوره درمان را تا 1 هفته کاهش می‌دهد. سفید کردن با لیزر نیز روش دیگری برای سفید کردن دندان‌ها است که توسط دندانپزشک انجام می‌شود .

در این روش یک ماده سفید کننده روی دندان‌ها می‌زنند و سپس پرتو لیزر را روی آن می‌تابانند تا خاصیت سفید کنندگی ماده مذکور فعال شود. سفید کردن دندان با لیزر حدود یک ساعت طول می‌کشد.

استفاده از ونیر دندان

استفاده از ونیر دندان
ونیرهای دندان پوسته‌هایی نازک و همرنگ دندان‌ها هستند که به سطح جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند تا ظاهر دندان‌ها بهبود یابد.

ونیر اغلب از مواد پرسلن یا کامپوزیت رزین ساخته شده و به طور دائمی به دندان‌ متصل می‌شود. معمولا بین یک تا دو هفته پس از اینکه دندانپزشک قالب ونیر را برای بیمار آماده کرد طول می‌کشد تا لابراتوار آن را تحویل دهد. هنگامی که ونیر آماده شود، باید مجددا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن را روی دندان شما نصب کند.

در این جلسه، دندانپزشک بررسی می‌کند که شکل و رنگ و اندازه ونیر برای شما مناسب بوده و سپس دندان‌هایتان را کاملا تمیز می‌کند. این کار اهمیت زیادی دارد، زیرا باعث می‌شود باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی می‌شوند زیر ونیر گیر نکنند.

پس از انجام این کار، از ابزاری سمباده مانند استفاده می‌کند تا بافت روی دندان‌هایی که قرار است ونیر روی آن قرار بگیرد ناهموار شود. این کار باعث می‌شود که ونیر راحتتر به دندان بچسبد. بعد با استفاده از سیمان دندانپزشکی روکش را به دندان می‌چسباند.

برای سرعت بخشیدن به تاثیر سیمان از نور ماوراء بنفش استفاده می‌شود.  بالاخره هنگامی که مطب را ترک می‌کنید، لبخند جدید شما آماده است! جلسه‌ای که ونیر روی دندان نصب می‌شود به طور معمول بیش از دو ساعت طول نمی‌کشد ، اگر چه ممکن است در صورت استفاده از بیهوشی موضعی سی دقیقه بیشتر طول بکشد.

باندینگ دندان

باندینگ دندان
در باندینگ دندان از یک رزین کامپوزیت (پلاستیک) همرنگ دندان برای ترمیم دندانی که پوسیده ، ترک خورده یا لب‌پر شده و شکسته و یا تغییر رنگ داده استفاده می‌شود.

بر خلاف ونیرها که در لابراتوآر تولید می‌شوند و نیاز به یک قالب مناسب برای نتیجه مطلوب دارند، باندینگ را می‌توان در یک جلسه انجام داد. دندانپزشک از یک راهنمای رنگ برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت (که یک ماده پلاستیکی با دوام است) استفاده می‌کند تا رنگی که به رنگ دندان شما نزدیکتر است را پیدا کند.

سپس سطح دندان را تراش می‌دهد تا زبر شده و بعد مایع آماده‌ساز را روی دندان استعمال می‍‌کند. این مراحل باعث می‌شود که ماده باندینگ بهتر به دندان‌ها بچسبد. سپس مقداری رزین هم‌رنگ دندان و بتونه مانند روی دندان قرار داده ، قالب‌بندی و فرم دهی می‌کند تا به شکل مورد نظر روی دندان دربیاید. پس از آن، نور خاصی به رزین می‌تاباند تا رزین سخت شده و به سطح دندان بچسبد.

در نهایت، دندانپزشک رزین سخت شده را تراش و شکل داده و صیقلی می‌کند تا با بقیه دندان‌ها مطابقت پیدا کند. انجام این روش برای هر دندان حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

 

پیشگیری از لکه‌های سفید

پیشگیری از لکه‌های سفید
اگر چه امکان ترمیم و اصطلاح لکه‌های سفید روی دندان وجود دارد ، اما باید در نظر داشت که این درمان‌ها ممکن است زمان‌بر یا گران بوده و یا طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسند.

پس بهتر است به جای برنامه‌ریزی برای درمان لکه‌های سفید پس از برداشتن بریس‌، از اول از ایجاد آن‌ها جلوگیری کنید. اکثر بیماران می‌دانند اگر بعضی مراقبت‌های ساده بهداشت دهان و دندان را انجام دهند، کاملا می‌توانند از ایجاد لکه‌های سفید پیشگیری کنند.

 

شما می‌توانید با به کار بردن توصیه‌های زیر احتمال ایجاد لکه‌های سفید پس از بریس را کاهش دهید:
•    حتما روزی دو بار دندان‌های خود را برای حداقل دو دقیقه مسواک بزنید تا باکتری‌ها و پلاک‌هایی که ممکن است در ایجاد لکه‌های سفید موثر باشند از دهانتان پاک شوند.

•    از یک مسواک برقی با سر مخصوص افرادی که بریس دارند استفاده کنید تا مطمئن شوید که دندان‌هایتان به خوبی تمیز شده‌اند.
•    مرتبا نخ دندان بکشید تا پلاک‌ها و باقی مانده‌های غذا از بین دندان‌هایتان پاک شوند. اگرچه لکه‌های سفید لابه‌لای دندان‌ها ممکن است به چشم نیایند اما می‌توانند مشکل‌زا باشند.
•    در صورتی که دندانپزشکتان تجویز کند، برای پیش‌گیری از لکه‌های سفید بر اساس شرایط خاص فردی و عادت‌هایی که در مسواک زدن دارید می‌توانید از خمیر دندان‌ یا دهانشویه‌های حاوی فلورایدی که برایتان تجویز شده استفاده کنید.
•    برای اطمینان از اینکه دندان‌هایتان به خوبی مینرالیزه می‌شوند ( یعنی مواد معدنی به میزان کافی به دندان‌ها می‌رسد) از یک دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.
•    از خوردن غذاهای پر شکر که می‌تواند باعث رشد بیشتر باکتری‌ها شود پرهیز کنید. پس از آن که غذای شیرینی خوردید، دهان یا دندان‌های خود را بشویید. کمتر از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی استفاده کنید. از جمله این غذاها و نوشیدنی‌ها ، نوشابه‌های گازدار، سس سالاد، آبنبات‌های ترش ، سس گوجه فرنگی و لیموناد هستند.
•    ممکن است در برخی موارد، دندانپزشک توصیه کند روی دندان‌های خود سیلانت قرار دهید تا دندان‌ها نسبت به ایجاد لکه‌های سفید مقاومتر شوند. انواع مختلفی از سیلانت وجود دارد و مطالعات متعددی ثابت کرده‌اند که سیلانت در جلوگیری یا کاهش لکه‌های سفید موثر هستند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید