دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. عکس opg، رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان، فک و صورت
عکس opg، رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان، فک و صورت

عکس opg، رادیولوژی و رادیوگرافی دیجیتال دندان، فک و صورت

 • آبان 17, 1395
 • 0 لایک
 • 214 بازدید
 • 2 دیدگاه

11

 لیست بهترین دنداندندان پزشکان تهران

[table id=3 /]

براي عکسبرداري از دندان‌ها، از دوز بسيار کوچکي از پرتوهاي یونيزه‌کننده اشعه ايکس استفاده مي‌شود تا عکس تمام دهان در يک تصوير گرفته شود. عکسبرداري از دندان‌ها هر روز به طور رايج توسط دنداندندان پزشکان و جراحان دهان و دندان انجام مي‌شود و از آن براي تعيين برنامه‌هاي درماني، ساخت دندان مصنوعي، تهيه بريس‌هاي ارتودنسي، کشيدن و کاشت دندان (ايمپلنت) استفاده مي‌شود.

عکس دندان چه چيزي را نشان مي‌دهد؟


عکس دندان مي‌تواند پوسيدگي‌هايي که به طور عادي در دهان ديده نمي‌شود را نشان دهد. اين پوسيدگي‌ها ممکن است در زير پُرکردگي دندان و يا در بين دندان‌ها واقع شده و در حالت عادي به چشم ديده نشود. همچنين عکس دندان مي‌تواند عفونت‌هاي احتمالي در ريشه دندان و شدت اين عفونت‌ها را نشان دهد.

در کودکان مي‌توان از عکس دندان براي ديدن وضعيت دندان‌هايي که هنوز از لثه خارج نشده‌اند، استفاده کرد. دندانپزشک مي‌تواند از اين طريق تشخيص دهد که آيا فضاي کافي براي خروج و رشد طبيعي دندان‌ها وجود دارد يا خير. در بزرگسالان هم مي‌توان از عکس دندان براي ديدن دندان‌هاي عقل نهفته استفاده کرد. دندان‌ عقل نهفته ممکن است لازم باشد قبل از آنکه براي بيمار مشکلي ايجاد کند، کشيده شود.

چرا به عکس دندان نياز دارم؟


 پوسيدگي دندان در مراحل اوليه ممکن است نشانه‌هاي فيزيکي مشهودي نداشته باشد. گاهي اوقات دندان از نظر ظاهري سالم به نظر مي‌رسد، اما دندانپزشک مي‌تواند با توجه به عکس اشعه ايکس دندان شما، هر گونه پوسيدگي احتمالي در زير ميناي دندان، عفونت‌هاي احتمالي در ريشه دندان و يا آسيب‌ديدگي احتمالي استخوان‌هاي اطراف دندان را تشخيص بدهد.

دندانپزشک شما مي‌تواند فاصله بين دندان‌ها و يا زير لبه‌هاي ماده‌اي که براي پر کردن دندان استفاده شده است را با دقت بيشتري در عکس دندان ببيند. تشخيص و درمان مشکلات احتمالي دندان در مراحل ابتدايي آن مي‌تواند موجب صرفه‌جويي زيادي در وقت و هزينه شما شود.

در کودکان از روي عکس دندان مي‌توان موقعيت دندان‌هاي دائمي در داخل لثه را تشخيص داد و زمان خروج آنها از لثه را پيش‌بيني کرد. به همين ترتيب، در بزرگسالان هم مي‌توان از روي عکس دندان مشخص کرد که دندان‌هاي عقل چه زماني از لثه خارج خواهند شد.

جهت مشاهده لیست بهترین دنداندندان پزشکان تهران کلیک کنید

انواع عکس دندان


دو نوع اصلي از عکس دندان وجود دارد که عبارتند از:

عکس داخل دهاني

12

عکس‌هاي داخل دهاني عکس‌هايي هستند که براي گرفتن آنها سنسور دستگاه راديوگرافي در داخل دهان قرار مي‌گيرد. اين عکس‌ها به عنوان رايج‌ترين نوع عکس دندان شناخته مي‌شوند. عکس‌هاي داخل دهاني جزئيات زيادي از دندان شما را نشان مي‌دهند و دندانپزشک مي‌تواند با استفاده از آن پوسيدگي‌هاي دندان‌ها را پيدا کند، وضعيت سلامت ريشه و استخوان اطراف دندان را بررسي کند، وضعيت دندان‌هاي در حال رشد را ببيند و شرايط عمومي دندان‌ها و استخوان فک شما را کنترل نمايد.

عکس‌هاي داخل دهاني خود انواع مختلفي دارند که هر کدام جنبه متفاوتي از وضعيت دندان‌هاي شما را نشان مي‌دهد. انواع عکس‌هاي داخل دهاني عبارت است از:

 • عکس بایت وینگ جزئیات دندان‌های بالا و پایین در یک ناحیه از دهان را نشان می‌دهد. هر عکس بایت وینگ، یک دندان را از قسمت تاج آن تا سطح استخوانی که در پایه دندان قرار گرفته و از آن حمایت می‌کند را نشان می‌دهد. این عکس‌ها پوسیدگی‌های واقع در بین دندان‌ها و نيز تغییراتی که به خاطر بیماری لثه در تراکم استخوان دندان ایجاد شده است را نشان می‌دهد. همچنین عکس‌های بایت وینگ برای تعیین نحوه منطبق شدن روکش دندان بر روی آن و عدم وجود تیزی و برجستگی در پُرکردگی‌های دندان استفاده می‌شود.
 • عکس پری‌اپیکال تمام ساختار یک دندان را از قسمت تاج تا انتهای ریشه در نقطه‌ای که دندان به استخوان فک متصل می‌شود را نشان می‌دهد. در واقع هر عکس پری‌اپیکال ساختار و ابعاد یک دندان را به طور کامل نشان می‌دهد و همه دندان‌هایی که در یک قسمت از فک بالا یا پایین قرار دارند، در این عکس‌ها دیده می‌شوند. از عکس‌های پری‌اپیکال برای تشخیص هر گونه ناهنجاری در ساختار ریشه و استخوان اطراف دندان استفاده می‌شود.
 • عکس اکلوزال ابعاد بزرگ‌تری نسبت به انواع قبلی دارد و جایگاه و نحوه رشد و نمو دندان را به طور کامل نشان می‌دهد. در هر عکس اکلوزال تمام دندان‌هایی که در یکی از فک‌های بالا یا پایین قرار گرفته‌اند، دیده می‌شوند.

عکس‌های خارج دهانی

13

عکس‌هایی هستند که برای گرفتن آنها، سنسور دستگاه عکسبرداری در خارج از دهان قرار می‌گیرد. این عکس‌ها سری کامل دندان‌ها را نشان می‌دهند، اما تمرکز اصلی آنها بر استخوان فک و جمجمه است. عکس‌های خارج دهانی جزئیات زیادی از دندان‌ها نشان نمی‌دهند و بنابراین از این نوع عکس برای تشخیص پوسیدگی‌های دندان و یا برای شناسایی مشکلات احتمالی یک دندان استفاده نمی‌شود. بلکه عکس‌های خارج دهانی بیشتر برای یافتن دندان‌های نهفته، بررسی نحوه رشد و نمو فک‌ها نسبت به دندان‌ها و نیز به منظور شناسایی مشکلات احتمالی در فاصله بین دندان و فک و مفصل فک یا سایر استخوان‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع مختلفی از عکس‌های خارج دهانی وجود دارد که دندانپزشک ممکن است از آنها استفاده کند.

 • عکس پارونامیک کل ناحیه دهان و تمامی دندان‌هایی که در هر دو فک بالا و پایین قرار دارند را به طور کامل نشان می‌دهد. این نوع عکس برای تشخیص موقعیت دندان‌هایی که به طور کامل از لثه خارج شده‌اند و یا در حال خارج شدن هستند، استفاده می‌شود و نیز می‌تواند برای شناسایی دندان‌های نهفته و تشخیص تومورهای سرطانی در ناحیه دهان مناسب باشد.
 • توموگرام یک لایه خاص یا یک «قطعه» از دهان را با وضوح بالا نشان می‌دهد و همه قسمت‌های دیگر دهان در آن به صورت تار دیده می‌شود. این نوع عکس برای معاینه ساختارهایی که امکان دیدن آنها با وضوح بالا وجود ندارد، استفاده می‌شود. برای مثال این عکس‌ها برای دیدن اجزای دهان که در فاصله بسیار نزدیک به ساختارهای دیگر قرار گرفته‌اند و مشاهده آنها مشکل است، استفاده می‌شود.
 • تصاویر سفالومتری که نمای کامل سر را نشان می‌دهد. به عکس‌هایی که به روش سفالومتری گرفته می‌شود، سفالوگرام می‌گویند. این عکس‌ها برای بررسی وضعیت دندان‌ها نسبت به فک و مشاهده نیمرخ صورت بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصین ارتودنسی معمولاً از این نوع عکس برای تهیه برنامه درمانی بیماران خود استفاده می‌کنند.
 • سیالوگرافی (بزاق‌ نگاری) شامل عکسبرداری از غدد بزاقی بعد از تزریق یک رنگ مخصوص می‌باشد. این رنگ که رادیو اوپک نام دارد، در داخل غدد بزاقی تزریق می‌شود تا ساختار خود غده و مجاری اطراف آن که بزاق را به فضای دهان می‌رسانند، در عکس سیالوگرام قابل مشاهده باشند. هر غده بزاقی از بافت‌های نرمی تشکیل شده است که با استفاده از عکس اشعه ایکس امکان دیدن آنها وجود ندارد. ممکن است دنداندندان پزشکان از عکسبرداری سیالوگرافی برای تشخیص مشکلات مربوط به غدد بزاقی از قبیل انسداد مجاری آنها و یا بیماری سندرم شوگرن (Sjogren`s Syndrome) استفاده می‌کنند.
 • سی تی اسکن ساختارهای داخلی بدن را به شکل یک تصویر سه بعدی نشان می‌دهد. این نوع از تصاویر اشعه ایکس همانند توموگرام‌ها، عکس‌های سفالومتری و سیالوگرام‌ها معمولاً در بخش رادیولوژی بیمارستان‌ها گرفته می‌شود و در مراکز جراحی دندانپزشکی کاربرد ندارد. از عکس‌های سی تی اسکن برای شناسایی مشکلات استخوان‌های صورت از جمله تومورهای سرطانی یا شکستگی‌های موجود در استخوان استفاده می‌شود. همچنین از سی تی اسکن می‌توان برای ارزیابی وضعیت استخوان فک در زمان کاشت دندان (ایمپلنت) و یا کشیدن دندان‌های سخت، استفاده کرد. این تصاویر به جراح کمک می‌کند که بتواند عوارض جانبی احتمالی در زمان عمل یا بعد از آن را به حداقل برساند.

 

جهت مشاهده لیست بهترین دنداندندان پزشکان تهران کلیک کنید

 

عکسبرداري دندان چگونه انجام مي‌شود؟


اشعه ايکس يک نوع پرتو شبيه به نور يا امواج راديويي است. اين پرتوها مي‌تواند از اغلب اجسام، از جمله بدن ما عبور کند. هنگامي که پرتو اشعه ايکس دقيقاً بر روي قسمتي از بدن که هدف عکسبرداري مي‌باشد تابانده مي‌شود، دستگاه عکسبرداري يک نماي لحظه‌اي از پرتوهايي که در حال عبور از بدن هستند مي‌گيرد و آن را به صورت عکس بر روي فيلم فوتوگرافي يا يک آشکارساز مخصوص ثبت مي‌کند.

براي تهيه عکس اشعه ايکس، ابتدا شما در مرکز يونيت دستگاه عکسبرداري قرار مي‌گيريد و تکنسين سر شما را با دقت در مقابل سنسور دستگاه قرار مي‌دهد و جاي آن را ثابت مي‌کند. یونيت دستگاه را مي‌توان به گونه‌اي تنظيم کرد که با وضعيت بيمار در حالت ايستاده يا نشسته بر روي ويلچر هم منطبق شود. سپس يک گگ دهاني (بايت بلاکر) در داخل دهان شما قرار داده مي‌شود تا دندان‌ها به شکل صحيحي بر روي هم منطبق شوند. قرار گرفتن دندان‌ها و سر در وضعيت صحيح، براي گرفتن يک عکس خوب و داراي وضوح بالا، اهميت زيادي دارد.

در طول مدتي که بازوي متحرک دستگاه عکسبرداري به دور محيط سر شما مي‌گردد و در حال عکس گرفتن است، شما بايد کاملاً ثابت و بدون حرکت بمانيد. اين وضعيت معمولاً حدود 12 تا 20 ثانيه طول مي‌کشد.

تا همين اواخر، عکس‌هاي اشعه ايکس دندان بر روي ورقه‌هاي بزرگ فيلم ثبت و نگهداري مي‌شدند. اما امروزه اغلب اين عکس‌ها به شکل فايل‌هاي ديجيتالي هستند و به صورت الکترونيکي ذخيره مي‌شوند. تصاوير ذخيره شده در آينده به راحتي قابل دسترس هستند و براي تشخيص و درمان بيماري‌ها و مشکلات احتمالي، به وفور با عکس‌هاي جديدي که به تازگي گرفته شده‌اند مورد مقايسه قرار مي‌گيرند.

هر چند وقت يک بار بايد عکس اشعه ايکس از دندان‌هاي خود بگيرم؟


اگر شما يک بيمار جديد هستيد و به تازگي عکس جديدي از دندان‌هاي خود نگرفته‌ايد، به احتمال زياد دندانپزشک به شما توصيه مي‌کند که يک عکس اشعه ايکس از دندان‌ها بگيريد. اين کار به تيم دندانپزشکي شما کمک مي‌کند که شرايط دهان شما را بررسي کنند و هر گونه مشکلات مخفي احتمالي را تشخيص بدهند. بعد از آن هم بسته به شرايط خاص هر بيمار، سابقه پوسيدگي‌هاي دندان‌ها، سن و وضعيت دهان و دندان‌هاي او، معمولاً به او توصيه مي‌شود که هر 6 تا 24 ماه يک بار نسبت به عکسبرداري از دندان‌هاي خود اقدام کند.

آيا عکسبرداري اشعه ايکس از دندان‌ها خطري دارد؟


مقدار اشعه‌اي که در حين عکسبرداري به بدن شما مي‌رسد، بسيار کم است. به طوري که ما در حالت عادي تابش‌هاي بيشتري را از منابع طبيعي اشعه ايکس از جمله مواد معدني موجود در خاک و محيطي که در آن زندگي مي‌کنيم، دريافت مي‌کنيم.

امروزه با وجود تجهيزات و فناوري‌هاي پيشرفته‌اي که براي عکسبرداري اشعه ايکس استفاده مي‌شود، خطرات اين روش تا حد بسيار زيادي کاهش يافته و به کمترين حد ممکن رسيده است. با اين حال تيم دندانپزشکي شما هميشه احتياط لازم را به خرج مي‌دهد و فقط در مواقعي که واقعاً لازم باشد، از دندان‌هاي شما عکسبرداري مي‌کنند.

خانم‌هايي که احتمال مي‌دهند باردار باشند، بايد حتماً اين نکته را به دندانپزشک يا جراح دهان و دندان خود اطلاع بدهند. براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد عکسبرداري اشعه ايکس در دوران بارداري، حتماً دفترچه راهنماي ايمني را مطالعه کنيد.

 

جهت مشاهده لیست بهترین دنداندندان پزشکان تهران کلیک کنید

 • اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید