دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. عوارض دندانپزشکی مکیدن انگشت دست و پا درکودکان

عوارض دندانپزشکی مکیدن انگشت دست و پا درکودکان

 • آذر 1, 1395
 • 0 لایک
 • 21 بازدید
 • 5 دیدگاه

مکیدن یک عکس‌العمل طبیعی است. نوزادان، کودکان نوپا و خردسالان از انگشتان شست، سایر انگشتان، پستانک و اشیاء دیگر برای مکیدن استفاده می‌کنند. این کار به آن‌ها احساس امنیت و خوشحالی می‌دهد، طوری که باعث می‌شود در لحاظ دشوار به انجام آن پناه ببرند. مکیدن مداوم شست و سایر انگشتان بعد از یک سن به خصوص می‌تواند باعث عدم همترازی دندان‌ها و بدشکلی فک شود. البته، عموماً با نظارت دوستانه می‌توان به کودک کمک کرد تا این عادت را قبل از بروز هرگونه آسیبی ترک کند. درصورتیکه کودکتان به مشکل مکیدن انگشت پا و دست دچار شده، برای رفع این عادت و جلوگیری از مشکلات احتمالی سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید تا ضمن رفع این عادت، مشکلات دندانی کودک نیز برطرف گردد.

چرا نوزادان و خردسالان انگشتان شستشان را می‌مکند؟


8

 • کودکان از بدو تولد، به طور طبیعی تمایل به مکیدن دارند. نوزاد، با مکیدن انگشت شست خود تلاش می‌کند تا احساس آرام‌بخش ناشی از تغذیه پستانی را همچنان برای خود زنده نگه دارد.
 • حتی نوزادانی که تغذیه پستانی نمی‌شوند نیز، به طور غریزی از مکیدن شست خود حس خوبی پیدا می‌کنند.
 • مکیدن شست برای بسیاری از نوزادان و کودکان نوپا به عادتی تبدیل می‌شود که در هنگام ترس، بی‌قراری، گرسنگی، خواب‌آلودگی، نیاز به آرامش یا بی‌حوصلگی از آن برای تسکین خود استفاده می‌کنند.
 • در برخی موارد، کودکان بالای پنج سال نیز در پاسخ به یک مشکل عاطفی یا اختلالات دیگری مانند اضطراب، شروع به مکیدن شست خود می‌کنند.
  متغیرهای مکیدن شست
 • دوام: معمولاً، قبل از سن پنج سالگی هیچ مشکلی در شکل‌گیری فک دیده نمی‌شود، اما در بسیاری از موارد دندان‌ها نامرتب می‌شوند. عموماً ارتودنتسیت‌ها تا قبل از این سن تلاشی برای توقف این عادت نمی‌کنند. بعد از سنین پنج یا شش، مکیدن شست بر شکل فک تأثیر می‌گذارد، که بنابراین، در این مقطع باید اقدامی برای رفع آن صورت گیرد.
 • شدت: برخی کودکان شست خود را با شدت بیشتری نسبت به سایرین می‌مکند که این باعث می‌شود آن‌ها بیشتر آسیب ببینند. البته گاهی اوقات، کودکان تا دوره نوجوانی نیز، بدون ایجاد هرگونه مشکلی برای دندان‌ها یا فکشان، به مکیدن شست خود ادامه می‌دهند.
 • تعداد دفعات: اگر انگشت شست روزانه کمتر از یک ساعت مکیده شده و شب‌ها هنگام خواب انجام آن متوقف شود، این عادت حتی بعد از پنج سالگی نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما، اگر کودک بعد از این سن هم تمام شب شست خود را بمکد، باید اقدامی در این مورد صورت گیرد.

مشکلات ناشی از مکیدن شست


جلو آمدن دندان‌های پیشین بالا

این مورد معمولاً یک مشکل ساده‌ی وضعیت قرارگیری دندان‌ها است، که در آن نوک دندان‌های پیشین بالا به جلو می‌چرخد. البته گاهی اوقات عادت مکیدن شست بر شکل‌گیری فک بالا نیز تأثیر منفی می‌گذارد، طوری که دندان‌ها و فک بالا نسبت به بقیه صورت جلوتر هستند.
رو به عقب بودن نوک دندان‌های پیشین پایین
در این حالت، فشار شست باعث می‌شود نوک دندان‌های پیشین پایین به طرف زبان بچرخد.

باز بودن بایت

در این حالت، هنگام بستن دهان دندان‌های عقب روی هم قرار گرفته اما دندان‌های پیشین بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند. معمولاً شکل فاصله ایجاد شده بین دندان‌های پیشین بالا و پایین دقیقاً مشابه شست کودک است.

کراس‌بایت

فک بالایی نسبت به فک پایینی کوچکتر است که این باعث می‌شود دندان‌های پایین و بالا دقیقاً روی هم قرار نگیرند. به نظر می‌رسد این امر ناشی از انقباض عضلات گونه در هنگام مکیدن باشد.

پخش شدن میکروب‌ها و سرایت عفونت‌ها

متأسفانه مکیدن شست می‌تواند باعث بروز عفونت‌های مکرر برای کودک شود، خصوصاً اگر کودک به طور معمول مدت زیادی را دور از خانه سپری کند. لازم به ذکر است که در صورت ساییده شدن پوست شست، این انگشت بیش از پیش در معرض میکروب‌ها قرار گرفته و ممکن است دچار عفونت شود.

تغییر شکل سقف دهان

مکیدن شست باعث وارد آمدن فشار بیش از اندازه‌ای به سقف دهان می‌شود. ساختارهای داخل دهان نوزادان و کودکان خردسال در فاز رشد قرار دارند. بنابراین، اگر مکیدن شست به یک عادت دائمی تبدیل شود، شکل سقف دهان تغییر خواهد کرد، که این می‌تواند بر رویش دندان‌های دائمی نیز تأثیر منفی داشته باشد.

تغییر در وضعیت قرارگیری فک

به دلیل حرکات مکانیکی ناشی از مکیدن شست، این عادت می‌تواند منجر به تغییراتی در وضعیت قرارگیری فک شود. اگر در همان مراحل اولیه اقدامی برای کنترل این رفتار صورت نگیرد، کودک علاوه بر احتمال تغییر بایت (اوربایت یا آندربایت)، بعدها دچار سایر مشکلات فک مانند اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی می‌شود. این اختلالات بسیار دردناک بوده و درمان آن‌ها بسیار دشوار است.

مال‌اکلوژن (کجی دندان‌ها)

همانطور که پیشتر گفته شد، دائمی شدن عادت مکیدن شست ساختارهای درون دهان کودک را چنان تغییر می‌دهد که ممکن است دندان‌های دائمی او کج یا شلوغ شده یا حتی شدیداً دچار اوربایت شوند. این مشکلات، بر روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان‌ تأثیر منفی می‌گذارند. به علاوه، درمان‌ آن‌ها گران قیمت بوده و معمولاً مستلزم سال‌ها استفاده از بریس، اسپیسر و حتی کشیدن دندان‌ها لین کبه کشیدن دندان خواهد بود، که همگی می‌توانند درمان‌های دردناکی باشند.

روش‌هایی برای رفع عادت مکیدن شست

7

 

 • برای نوزادان از پستانک استفاده کنید. آسیب‌های پستانک کمتر از مکیدن شست نیست، اما ترک دادن بچه از پستانک آسان‌تر و قابل کنترل‌تر است. (تحقیقات نشان داده هیچ نوعی از پستانک‌ها از دیگری بهتر نیست).
 • برای کودکان بالاتر از پنج سال، می‌توانید خطرات این عادت را توضیح داده، از جایزه استفاده کنید و با زدن لاک ناخن یا چسب زخم به شست موضوع را به کودک یادآوری کنید. از سرزنش یا تنبیه خودداری کنید زیرا نه تنها جواب نداده بلکه می‌تواند به نوعی توجه منفی تبدیل شود. معمولاً کودک به قدری پشتیبانی عاطفی هم نیاز دارد، پس کمی بیشتر با او وقت بگذرانید. نیازی نیست در مورد مکیدن انگشت صحبت کرده یا به خاطر دشواری توقف این عادت ابراز تأسف کنید. در مقابل می‌توانید، برای فعالیت‌های مورد علاقه کودک از جمله گفتن داستان، دیدن یک فیلم یا بازی و ورزش وقت بیشتری بگذارید.
 • گاهی اوقات، کودک از مکیدن شست برای نشان دادن احساس ناراحتی یا استرس خود به شما استفاده می‌کند. در برخی موارد نیز، ترس از چیزی باعث می‌شود که کودک به روش‌های خردسالی خود برای مقابله پناه ببرد. در چنین مواردی، شناخت عامل محرک این عادت و گذاشتن وقت بیشتری برای اطمینان دادن به کودک و بغل کردن او غالباً راه حل مناسبی است.
 • اگر دیدید کودکتان دیگر شست خود را نمی‌مکد، مکرراً او را تشویق کنید. برای مثال، اگر کودک قبلاً در هنگام خواب شست خود را می‌مکید، اما حالا این رفتار را اصلاح کرده، به او یک جایزه کوچک بدهید (یک هدیه، یک اسبا‌ب‌بازی یا استیکر خاص، یا هر چیز دیگری که احساس می‌کنید به بهبود رفتار کودکتان کمک می‌کند).
 • از «محافظ شست» استفاده کنید. این وسیله مانع از مکیدن شست جلوگیری نکرده بلکه تنها لذت انجام آن را از بین می‌برد. اگر مکیدن متوقف شود، عادت آن نیز از بین می‌رود.
 • اگر کودکتان بعد از پیشرفت در ترک عادت دوباره به آن رو آورد، به آرامی پیشرفت‌هایی که در این زمینه به دست آورده بود را به او یادآوری کنید. کودک از اینکه به پیشرفت او توجه داشته‌اید خوشحال شده و به احتمال زیاد برای تداوم رضایت شما و گرفتن جایزه از شدت عادت کم کرده یا آن را متوقف خواهد کرد.
 • اشتراک گذاری:

5 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید