دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. حساسیت دندان ، علل و راه های درمان

حساسیت دندان ، علل و راه های درمان

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

حساسیت دندان و یا Dental Hyper Sensitivity (DHS) یکی از شایع ترین و در عین حال آزار دهنده ترین مسائل بیماران و دندانپزشکان می باشد. حساسیت دندان در بین خانم ها و آقایان به میزان یکسان دیده می شود و با افزایش طول عمر رابطه مسقیم دارد

هنگامیکه یک یا چند دندان در قسمتی از فک به واسطه تحریکات حرارتی (سرما و گرما)، خشک کردن، عوامل تحریک کننده شیمیایی و یا لمس (مثل مسواک زدن و یا ناخن کشیدن) درد می گیریند و یا اصطلاحا تیر می کشند، باید نسبت به درمان آن ها اقدام کرد.

قابل قبول ترین تئوری برای توجیه درد در این موارد، بیان کننده این مطلب است که حرکت سریع مایع داخل توبول های عاجی به واسطه تحزیکات خارجی سرمایی، گرمایی و یا فشار اسمزی ناشی از مصرف مواد شیرینو یا شور می تواند سبب به حرکت درآوردن زوائد ادنتوبلاستیک شده و پیام درد را به پایانه های عصبی انتقال دهد که به آن تئوری هیدرودینامیک گفته می شود.

محققان توانسته اند ارتباط مسقیم بین میزان حرکت مایع توبولی و شارژ برانگیخته شده در پایانه های عصبی پیدا کنند.آن ها دریافتند که حرکت رو به خارج مایع نسبت به حرکت رو به داخل آن پاسخ شدید تری به وجود می آورد.گرما باعث انبساط مایع درون توبولی و در نتیجه حرکت مایع به سمت پایین (داخل) می شود.در صورتیکه سرما باعث انقباض مایع درون توبولی شده و جریانی به سمت خارج ایجاد میکند.که نتیجه ان کشیده شدن زائده ادنتوبلاستیک به سمت خارج است.

بسیاری از محققان نشان داده اند که رشته های عصبی A دلتا هستند که در اثر تحریکاتی مثل گرما، سرما، و فشار هوا روی عاج اکسپوز شده فعال می شوند.الیاف نازک فاقد میلین C در صوئرتی که به گرما و برای مدت زیادی اکسپوز گردند ( دمای پالپ افزایش یابد)، فعال می شوند.در حالیکه الیاف A دلتا تنها در اثر جابجایی سریع زوائد ادنتوبلاستیک است که فعال می گردد.در عین حال الیاف C مقاوم تر بوده و دیرتر از بین می روند.

حساسیت دندان قبل از اعمال دندانپزشکی

این گروه از حساسیت ها ممکن است دلایلی گوناگونی داشته باشد که بر اساس اتیولوژی آن ها میتوان نسبت به انتخاب درمانی مناسب تصمیم گرفت.این عوامل عبارتند از

1-عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: عدم رعایت اصول بهداشتی نظیر مسواک زدن، استفاده از دهان شویه های فلوراید، عدم حضو در جلسات recall و… می تواند منجر به پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه گردد که هر دوی این عوامل می تواند باعث بروز حساسیت دندان شود.

در مواردی که علت حساسیت دندان پوسیدگی باشد، اولین اقدام برداشتن پوسیدگی ها و قرار دادن ترمیمی باسیل مناسب است.در مواردی هم که لثه دچار بیماری گشته و تحلیل رفته است، سطوح ریشه اکسپوز گردیده و به واسطه از دست رفتن محافظ سطحی حساس می گردند.البته تحلیل لثه خود عاملی جهت بروز پوسیدگی روی سطوح ریشه ای می باشد.خود پوسیدگی های ریشه هم عاملی جهت حساس شدن دندان ها هستند.

پاکت نیز می تواند عاملی جهت حساس بودن دندان ها باشند که با بطرف شدن پاکت ها حساسیت دندان از بین خواهد رفت

ادامه در  (بخش دوم).

منبع: کتاب ایده های نوین دندانپزشکی ترمیمی

دیدگاه خود را درج کنید