سفید کردن دندان (بلیپچینگ)، روشی ساده و بدون جراحت است که برای تغییر رنگ مینای دندان‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان همچنین، راهکار مناسبی برای افزایش زیبایی لبخند خواهد بود. سفید کردن دندان‌ها با لیزر، که گاهی تحت عنوان سفید کردن با برق نیز شناخته می‌شود، روشی سریع‌تر ولی گران‌تر برای درمان است. همانند سایر روش‌های سفید کردن، دندان‌هایی که تحت بلیپچینگ قرار می‌گیرند از ظاهر سفیدتری برخوردار خواهند شد.

دلایل سفید کردن دندان


  • فلوروسیس (مصرف بیش از حد فلوراید در موقع رشد دندان‌ها)
  • فرسودگی طبیعی لایه‌ی خارجی دندان
  • لکه‌های دندانی به دلیل مصرف برخی از داروها (تتراسایکلین)
  • زرد شدن یا قهوه‌ای شدن دندان‌ها

سفید کردن دندان با لیزر


t1

سفید کردن دندان با لیزر به عنوان یکی از سریع‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های سفید کردن دندان تا به امروز شناخته می‌شود. هیچ یک از روش‌های سفید کردن دندان، نتایجی سریع‌تر از این درمان را نداشته‌اند. علاوه بر این‌، سفید کردن دندان با لیزر در مقایسه با سایر روش‌های سفید کردن دندان، در زمره‌ی یکی از رضایت‌بخش‌ترین روش‌هایی است که سفیدی طبیعی دندان را تضمین می‌کند.

بر خلاف سایر روش‌های خانگی، انجام عمل سفید کردن دندان‌ها با لیزر برای درمان لکه‌ها و آثار عمیق ریشه‌ای بسیار مؤثر خواهد بود. از آنجایی که انجام این عمل توسط دندانپزشکان حاذقی که از تجربه‌ی بالایی در زمینه‌ی اصلاح ظاهر دندان‌ها برخوردارند، صورت می‌گیرد، نتایج آن بسیار ایمن و مؤثر خواهند بود.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر، یکی از سودمندترین روش‌های درمانی تا به امروز است. این عمل نه تنها برای از بین بردن لکه‌ها و آثار روی دندان‌ها مؤثر است، بلکه به داشتن دندان‌هایی روشن‌تر و سفیدتر نیز کمک خواهد کرد.

معمولاً کمتر از یک ساعت برای تکمیل این درمان به زمان نیاز خواهد بود و این بدین معنی است که نتایج به سرعت ایجاد می‌شوند و نیازی به بازدید منظم دندان نخواهد بود. هیچگونه برش یا بخیه‌ای در این درمان وجود نخواهد داشت و حتی به بی‌حسی موضعی هم نیازی نخواهد بود. این درمان، کاملاً بدون درد و بدون جراحت خواهد بود. این درمان همچنین باعث خونریزی نیز نخواهد شد.

روش عملکرد سیستم لیزری سفید کننده‌ی دندان


از آنجایی که در طی سفید کردن دندان با لیزر، دندانپزشک قادر به کنترل توان خروجی و مدت زمان پرتودهی به بافت تحت درمان می‌باشد، لذا امکان انجام این درمان، بدون وارد آمدن هیچگونه آسیبی به بافت پیرامون آن ناحیه، امکان‌پذیر خواهد بود.

ابتدا، قبل از آغاز فرایند سفید کردن دندان، دهان پاکسازی شده و تمام پلاک دندان‌ها زدوده خواهند شد. به منظور حذف پلاک‌های دندانی، دندانپزشک از شیوه‌های پاکسازی معمول استفاده می‌کند. انجام این کار در کاهش میزان رنگ‌رفتگی و ایجاد لکه، در طی فرایند سفید کردن، بسیار مؤثر خواهد بود. با این حال، امکان از نظر دور ماندن لکه‌ها نیز وجود خواهد داشت.

پس از آمادگی بیمار، دندانپزشک مقداری از ژل کربامید پراکساید را بر روی دندان‌های بیمار مورد استفاده قرار خواهد داد. سپس با انجام پرتودهی لیزری، درمان سفید کردن دندان‌ها آغاز خواهد شد. ژل سفید کننده، نوعی ژل پراکسید است که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. پس از اعمال ژل، لثه‌ها با استفاده از یک محافظ پارچه‌ای یا پلاستیکی پوشانده‌ خواهند شد و پس از آن درمان پرتودهی لیزری آغاز می‌شود.

با تابیده شدن نور لیزر، درمان آغاز می‌شود و دندان‌ها در عرض یک ساعت سفید خواهند شد. شما می‌توانید انتظار دندان‌هایی 9 تا 10 درجه روشن‌تر را، پس از انجام عمل سفید کردن دندان‌ها با لیزر داشته باشید. پرتو لیزر با از بین بردن مواضع تجمع بر روی دندان‌ها، باعث تغییر رنگ و سفیدتر شدن آن‌ها خواهد شد.

در گذشته، لیزردرمانی بیشتر شبیه به رویا به نظر می‌رسید. ولی امروزه این درمان بیشتر به یک ضرورت بین جوانان و بزرگسالان تبدیل شده است. در حقیقت این درمان، به عنوان یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های دندانپزشکی، در برخی از کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه‌


انجام این درمان بسیار هزینه‌بر خواهد بود. انجام یک جلسه‌ سفید کردن دندان با لیزر بسیار گران خواهد بود. در مجموع، بسته به میزان جلسات مورد نیاز برای درمان، این روش به طور قابل توجهی گران تمام خواهد شد.

عوارض جانبی


در طی درمان، برخی از افراد افزایش حساسیت دندانی موقتی را نسبت به سرما تجربه خواهند کرد. این علائم 1 تا 3 روز پس از قطع یا اتمام درمان برطرف خواهند شد. از دیگر عوارض جانبی این درمان می‌توان به درد لثه‌ها و دندان‌ها اشاره کرد. گاهی بلیچ مورد استفاده برای سفید کردن دندان، باعث درد خواهد شد، ولی اینگونه دردها، ناراحتی‌هایی زودگذر هستند که معمولاً پس از یک تا دو روز کاملاً از بین خواهند رفت.

از آنجایی که این درمان با دقت زیادی انجام می‌شود، معمولاً احتمال وارد آمدن آسیب به بافت‌ دهان یا لثه بسیار اندک خواهد بود. در صورت ایجاد هر گونه زخم، درمان آن بسیار سریع و بافت آن نیز به سرعت بازسازی خواهد شد.

سوالات متداول پیرامون درمان سفید کردن دندان با لیزر


آیا سفید کردن دندان ایمن است؟

بله، تحقیقات گسترده و مطالعات بالینی نشان می‌دهند که سفید کردن دندان، تحت نظارت یک دندانپزشک، درمانی بی‌خطر خواهد بود. در واقع بسیاری از دندانپزشکان، سفید کردن دندان را به عنوان ایمن‌ترین درمان زیبایی دندانی موجود می‌شناسند. همانند سایر روش‌های سفید کردن دندان، انجام درمان سفید کردن دندان با لیزر نیز، برای کودکان زیر 13 سال و زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.

نتایج این درمان چقدر ماندگار خواهند بود؟

با رعایت برخی از اصول مراقبتی ساده پس از سفید کردن، دندان‌های شما برای همیشه روشن‌تر از قبل خواهند بود. برای حفظ بهترین ظاهر دندان‌ها، ما استفاده از نخ دندان و مسواک زدن با استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده، دو مرتبه در روز و گاهاً استفاده از ژل مخصوص در منزل را به شما توصیه می‌کنیم. این ژل‌ها، محصولاتی با ساختاری کاملاً تخصصی هستند که برای حفظ درخشش دندان‌ها طراحی شده‌اند. این محصولات را می‌توانید فقط از طریق متخصص دندانپزشکی خود تهیه کنید.

در طول سفید کردن دندان با لیزر، بیمار چه چیز را تجربه خواهد کرد؟

در طول درمان، بیمار می‌تواند به راحتی به تماشای تلویزیون یا گوش دادن به آهنگ بپردازد. برخی ممکن است بخوابند. افرادی که تحمل استفاده از دهان‌بند یا کنترل اضطراب خود را ندارند، ممکن است لحظات سختی را در طول درمان پشت سر بگذارند.

چگونه قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی لیزر در این درمان کنترل می‌شود؟

انجام سفید کردن دندان با لیزر، نیازمند محافظت از تمام بافت نرم داخل و اطراف دهان است. پزشک معالج باید بر روند درمان نظارت داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که تمامی نواحی بدن که در معرض نور لیزر قرار می‌گیرند به خوبی عایق‌بندی و محافظت شده‌اند. عینک محافظ در طی درمان مورد نیاز خواهد بود. افراد حساس به نور، از جمله کسانی که تحت درمان‌ PUAV (پسورالن + تابش UV) قرار دارند یا بیمارانی که از رادیوداروها استفاده می‌کنند، یا افراد مبتلا به ملانوم، نباید درمان سفید کردن دندان با لیزر را انجام دهند. همچنین بیمارانی که هر گونه داروی خفیف ضدحساسیت را مصرف می‌کنند، خواه بدون نسخه، با نسخه و یا هومیوپاتی باشد، باید قبل از درمان با پزشک عمومی خود مشورت کنند. همه‌ی افراد، واجد شرایط برای سفید کردن دندان با لیزر نیستند.

انجام سفید کردن دندان‌ها با لیزر چقدر طول خواهد کشید؟

انجام کامل درمان کمتر از یک ساعت به طول خواهد انجامید. درمان با یک دور‌ه‌ی آماده‌سازی آغاز شده و سپس با 45 دقیقه بلیپچینگ ادامه می‌یابد. (قبل از مرحله سفید کردن، پاکسازی دندان‌ها بسیار توصیه می‌شود).

زیبایی

1 Comment

  • سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
    خوبی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *