دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. روش‌های درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای (جراحی و غیرجراحی)

روش‌های درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای (جراحی و غیرجراحی)

  • آبان 20, 1395
  • 0 لایک
  • 33 بازدید
  • 9 دیدگاه

آیا احساس می‌کنید بافت لثه بالایی‌تان بیش از دندان‌های متصل به آن به چشم می‌آید؟ آیا هنگامی که لبخند می‌زنید دندان‌های بالایی‌تان در مقایسه با مقدار نمایان شده از بافت لثه کوتاه به نظر می‌رسند؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این دو پرسش مثبت است، در این صورت شما به عارضه‌ای موسوم به «لبخند لثه‌ای» یا نمایش بیش از حد لثه دچار هستید. لبخند لثه‌ای، که می‌تواند تأثیری منفی بر ظاهر چهره داشته باشد، عموماً به راحتی قابل اصلاح است.

علل لبخند لثه‌ای


علت لبخند لثه ای می تواند به عوامل مختلفی مربوط باشد، از جمله:

  • نمایان بودن مقدار زیادی از لثه که می‌تواند ناشی از رشد غیرطبیعی بافت لثه باشد. در چنین مواردی دندان‌ها بیش از حد کوتاه به نظر می‌رسند که دلیل آن پوشیده شدن آن‌ها توسط بافت اضافی لثه است. معمولاً، با برداشته شدن این بافت اضافی می‌توان دید که طول دندان‌ها در واقع هیچ مشکلی ندارد.
  • گاهی اوقات، عضله کنترل کننده حرکت لب بالا بیش از حد فعال است که این باعث می‌شود هنگام لبخند زدن لب بیش از اندازه لازم بالا برود. در چنین مواردی، علی‌رغم مناسب بودن طول دندان‌ها، باز هم مقدار زیادی از بافت لثه نمایان می‌شود.
  • در برخی موارد نیز رشد غیرطبیعی فک بالا باعث لثه‌ای شدن لبخند ( لبخند لثه ای ) می‌شود. این حالت، معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که در ناحیه‌ای از فک بالا که زیر بافت لثه قرار دارد یک برآمدگی یا پیش‌آمدگی وجود داشته باشد.

گزینه‌های درمانی


4

اگر دچار لبخند لثه‌ای بوده و تأثیر منفی آن بر ظاهرتان شما را آزار می‌دهد، نگران نباشید زیرا این مشکل قابل درمان است.

روش مورد استفاده برای درمان لبخند لثه ای شما توسط یک جراح باتجربه تعیین می‌شود که با اصلاح لبخند لثه‌ای آشنایی دارد. مدالیته درمانی مورد استفاده بر مبنای مقدار لثه اضافی نمایان شده در هنگام لبخند زدن، آناتومی فک بالا و میزان تحرک لب بالا انتخاب می‌شود.

بوتاکس

5

بوتاکس برای آن دسته از افراد که هنوز برای قرار گرفتن تحت عمل پایین آوردن لب آماده نیستند راه حل موقت خوبی است. با تزریق بوتاکس به عضلاتی که باعث فعالیت بیش از حد لب بالا می‌شوند قدرت انقباض این عضلات را کم کرده و به لب با اجازه می‌دهد روی بافت لثه قرار بگیرد.

اصلاح عضلات لب

تعداد زیادی از عضلات صورت در عمل لبخند زدن نقش دارند خصوصاً آن‌هایی که با بالا کشیدن لب باعث نمایان شدن دندان‌ها و لثه‌ها می‌شوند. هنگامی که یک لبخند کامل می‌زنیم، لبه پایینی لب بالایی ما حدود 6 تا 8 میلی‌متر بالا می‌رود. اگر عضلات کنترل کننده حرکت لب بالا بیش از اندازه فعال باشند، هنگام لبخند زدن لب بیش از حد بالا رفته و مقدار بیش از اندازه‌ای از بافت لثه نمایان می‌شود. برای اصلاح عملکرد این عضلات می‌توان اتصالات عضلات لب را جابجا کرده و به این ترتیب از حرکت اضافی لب جلوگیری کرد.

جراحی محدود کننده حرکت رو به بالای لب می‌تواند تغییر قابل توجهی در ظاهر لبخند ایجاد کند. مزیت اصلی این جراحی که معمولاً توسط یک پریودنتیست (دندانپزشکی که در زمینه ساختارهای پشتیبان دندان تخصص دارد)، یک جراح دهان یا دندان یا یک جراح پلاستیک انجام می‌شود، این است که نتیجه آن دائمی است.

پایین آوردن لب

6

گاهی ممکن است حرکت لب بالای شخص طبیعی بوده و کوتاه بودن آن دلیل نمایش بیش از حد لثه باشد. اصلاح حرکت لب به این گروه از افراد کمکی نمی‌کند زیرا در اینجا میزان حرکت لب دلیل نمایان شدن لثه نیست.

جراحی پایین آوردن لب برای درمان لبخند لثه ای نیازمند بی‌حسی موضعی است، مشابه آنچه به بیماران تحت درمان‌های ترمیمی عادی دندان داده می‌شود. در این جراحی ابتدا برشی در بافت لثه و غشاء مخاطی بالای دندان‌های بالایی ایجاد شده و بعد از برداشتن بخشی از بافت، لب بالایی در نقطه پایین‌تری دوباره به لثه متصل می‌شود. بعد از آنکه لب بالا در موقعیت جدیدش قرار گرفت، حرکت عضلاتی که پیشتر در هنگام لبخند زدن لب را بسیار بالاتر از خط لثه می‌بردند محدود می‌شود. این عمل اگرچه کمتر از یک ساعت زمان می‌برد اما معمولاً نتیجه‌ چشمگیری دارد. همچنین بهبودی از عمل بسیار سریع و درد آن بسیار کم است. در اکثر موارد، لب بالایی شل‌تر و حجیم‌تر به نظر می‌رسد که این مورد نیز به زیبایی بیشتر چهره کمک می‌کند.

جراحی ارتوگناتیک

8

در مواردی که، علی‌رغم طبیعی بودن نسبت دندان و بافت لثه، هنگام لبخند زدن مقداری زیادی از بافت لثه نمایان می‌شود، مشکل ناشی از زیاد بودن ارتفاع فک بالا است. به این حالت «رشد بیش از حد عمودی فک بالا» گفته می‌شود، زیرا در اینجا فک بالا (ماکسیلا) نسبت به قاعده جمجمه، که به آن متصل شده، بیش از اندازه بلند است.

این عارضه از طریق جراحی ارتوگناتیک («ارتو» یعنی صاف کردن؛ «گناتوز» یعنی فک اصلاح می‌شود، که در آن فک بالا بریده شده و بالاتر قرار می‌گیرد تا هنگام لبخند زدن مقدار کمتری از لثه نمایان شود.

اما اگر خود دندان‌ها پایین‌تر از حد معمول قرار گرفته باشند، در برخی موارد می‌توان از طریق ارتودنسی آن‌ها را بالاتر برد تا کمتر دیده شوند.

اصلاح فرم لثه

9

بالا بردن لثه یک عمل زیبایی دندان است که در آن خط لثه بالا برده و اصلاح می‌شود. در این عمل، بافت لثه و/یا استخوان‌های زیری آن اصلاح می‌شوند تا دندان‌ها بلندتر یا متقارن‌تر دیده‌ شده و در نتیجه لبخند زیباتر شود. این عمل عموماً برای کاهش شدت لثه‌ای بودن لبخند یا متقارن و متعادل کردن یک خط لثه نامتقارن انجام می‌شود.

در عمل زیبایی لثه مقدار بسیار کمی از بافت لثه با استفاده از یک لیزر دندانپزشکی یا الکتروسرجری برداشته می‌شود. این عمل بدون درد بوده، نیازی به بخیه ندارد و لثه‌ها به سرعت بهبود می‌یابند که در نتیجه بعد از عمل به هیچگونه استراحتی نیاز نیست.

بعد از عمل دندان‌ها بلندتر دیده شده و لثه کمتر نمایان است. چند هفته بعد از درمان، می‌توان برای بهبود نتیجه از ونیر یا روکش‌های دندان نیز استفاده کرد.

به منظور اصلاح و درمان لبخند لثه ای روش های دیگری نظیر افزایش طول تاج دندان، ارتودنسی و … نیز وجود دارد.

  • اشتراک گذاری:

9 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید