تحلیل(کوتاه شدن) ریشه دندان در ارتودنسی به چه عواملی بستگی دارد؟

تحلیل (استهلاک) ریشه
به این مطلب نمره دهید

تحلیل (استهلاک) ریشه یا “کوتاه شدگی ریشه” تقریبا در تمامی موارد ارتودنسی  رخ می‌دهد اما به قدری اندک است که شاید در تصاویر اشعه ایکس مشخص نباشند. با این وجود ممکن است در برخی افراد این مقدار قابل توجه باشد. اندازه تحلیل ریشه می‌تواند از اندک تا متوسط و شدید متغیر باشد. ریشه دندان ممکن است به حدی کوتاه شود که منجر به لق شدن یا افتادن دندان شود. متاسفانه پیش بینی افراد مستعد تحلیل ریشه بسیار دشوار است. از همین رو لازم است تا پیش از آغاز عملیات ارتودنسی، عکسی از وضعیت اولیه دندان‌ها و ریشه گرفته شود تا مبنایی برای مقایسه های بعدی در اختیار باشد. در حالت ایده‌آل بیمار باید هر شش ماه به منظور انجام نظافت دندانی و همچنین چکاپ به پزشک مراجعه نماید. بهتر است تا دندانپزشک خانواده در این ملاقات ها، تصاویر اشعه ایکسی به منظور ارزیابی و ریشه های دندان‌ها و بررسی وقوع یا عدم وقوع کوتاه شدگی دندان ها، تهیه نماید.

تحلیل ریشه عادی


در حین تحلیل، سلول های بخصوصی پیامهای مابین استخوان و دندان، حاوی امواج و اطلاعات شکست یا بازسازی ساختارهای استخوانی یا دندانی را انتقال می‌دهند. در دوره فیزولوژیک تحلیل ریشه، بدن پیامهایی با مفهوم ایجاد استخوانی در میان دندان دائمی جدید و دندان شیری قدیمی ارسال نموده و دندان شیری قدیمی به همراه ریشه دندان شیری می‌افتد. نهایتا دندان شیری می‌افتد و فضایی را در اختیار دندان دائمی جدیدی که قرار است در سر جای آن رشد نماید، ایجاد خواهد نمود.

پارامترهای موثر بر خطر تحلیل ریشه در دوره درمان ارتودنسی


پارامترهای موثر بر خطر تحلیل ریشه در دوره درمان ارتودنسی

عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند تحلیل ریشه در دوره درمان ارتودنسی را آغاز نموده و یا آن را تحریک کند.

•    ژنتیک: اینگونه فرض می‌شود که استعداد ژنتیکی در وقوع تحلیل ریشه از اهمیت بالایی برخوردار است. پارامترهای ژنتیکی تقریبا عامل حداقل ۵۰ درصد از تغییرات صورت گرفته در تحلیل ریشه به شمار می‌رود.
•    پارامترهای بدنی: بیماران دارای حساسیت در گروه افرادی هستند که احتمال تحلیل ریشه در آنها بیشتر است. یکی از زمینه های تحقیقاتی که ایجاد شده آنست که کمبود استروژن می‌تواند عامل تحریک جابجایی های دندان شود.
•    مواد غذایی: کمبود ویتامین D و کلسیم در رژیم غذایی احتمال تحلیل ریشه را در ارتودنسی افزایش می‌دهد.
•    سن: وقتی بیمار بیشتر از ۱۱ سال داشته باشد، احتمال تحلیل ریشه افزایش پیدا خواهد نمود.
•    تحلیل ریشه پیش از درمان ارتودنسی: وجود تحلیل ریشه پیش از آغاز درمان، احتمال وقوع تحلیل ریشه در دوره درمان ارتودنسی را افزایش می‌دهد.
•    عادات ی همچون دندان قروچه ، جویدن ناخن ها، برون زبانی همراه با اپن بایت و افرایش فشار وارده از سوی زبان نیز به افزایش احتمال تحلیل ریشه مربوط است.
•    ابزارهای ارتودنسی: در مقایسه ابزارهای ارتودنسی ثابت و جدا شونده یا متحرک و اثر آنها بر تحلیل ریشه، دیده شد که تحلیل ریشه عمدتا در نتیجه ابزار ثابت ایجاد می‌شود.
•    مدت زمان استفاده از درمان ارتودنسی به عنوان فاکتور مهمی که بر تحلیل ریشه اثر می‌گذارد، در نظر گرفته می‌شود. مطالعات بسیار بر وجود ارتباط مابین دوره درمان ارتودنسی و شدت تحلیل ریشه تاکید دارند. تحلیل ریشه پس از ۶ تا ۹ ماه از آغاز دوره درمان در ۳۴ درصد دندان‌ها دیده شد، و این در حالیست که این عدد در پایان دوره درمان که ۱۹ ماه به طول انجامید به عدد ۵۶ درصد افزایش یافت.

درمان تحلیل ریشه


درمان تحلیل ریشه

از آنجاییکه دلیل اصلی تحلیل ریشه مشخص نیست، بهترین راه درمان تحلیل ریشه، پیشگیری از آن است. متخصصین ارتودنسی باید تصاویر اشعه ایکسی از دهان بیمار در دوره درمان تهیه نمایند. اگر ریشه به نظر بسیار کوتاه آمد، نشانه ای از آنست که روش درمانی باید جایگزین شود. تحلیل شدید ریشه به ندرت اتفاق می‌افتد اما جلسات ملاقات با دندانپزشک را به صورت منظم در دستور کار داشته باشید تا مشکلات احتمالی را در مراحل اولیه شناسایی نمایید. به یاد داشته باشید که عادات بهداشتی دندانی مناسب مانند دو مرتبه مسواک در روز و نخ کشیدن را حتما به کار ببندید. استفاده از دهانشویه که باکتری‌ها را از دهان پاک نموده و دهانی سالم تر را به همراه خواهد داشت را نیز به برنامه روزانه‌تان بیافزایید.

ده مزیت بریس


ده مزیت بریس

در حالیکه از بریس‌ها به منظور مرتب سازی دندان‌ها استفاده می‌شود، در واقع مزایای دیگری نیز به همراه دارد. بنابراین به همراه لبخندی زیبا، ۱۰ مزیت دیگر نیز در دست داشته باشید.

بریس‌ها از بیماری های لثه ای پیشگیری می‌نماید

اگر به خوبی از لثه‌ها و دندان های خود مراقبت نمایید، بیماری لثه می‌تواند برای دهان مشکل ساز شود. خوشبختانه بریس‌ها به ایحاد فواصل مناسب میان دندان‌ها که می‌تواند به مسواک زدن و نخ کشیدن ساده تر کمک نماید. بدون قدرت بریس در صاف سازی دندان، امکان گیر کردن ذرات غذا در بین دندان‌ها و احتمال ایجاد مشکلاتی بیش از بیماری لثه ای بسیار بیشتر خواهد شد.

بریس‌ها از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری می‌نمایند

مشکل بزرگ دیگری که در نتیجه عدم نظافت درست دندان ایجاد می‌شود، عبارتست از پوسیدگی دندان . دلیل دیگر پوسیدگی آنست که باکتری‌ها در این شکافهای ریز جمع شده و منجر به ایجاد اسید خواهد شد. اسید ایجاد شده خود فرسایش مینای دندان را به همراه خواهد داشت. مینا به مثابه مانعی به منظور محافظت از دندان است و بدون آن، مشکلات بسیاری جدی تری در کنار پوسیدگی دندان به وقوع خواهد پیوست.

بریس‌ها از ایجاد حفرات جلوگیری می‌نمایند

اگر در مراحل اولیه ایجاد حفرات متوجه آن شوید، به سادگی می‌توان آن را درمان نمود. اما اگر به آنها فرصت رشد و زیاد شدن دهید، به درمان های بیشتر و به تبع هزینه های بیشتری نیز نیاز خواهد داشت. بریس‌ها چگونه از آن جلوگیری می‌نمایند؟ به همان شیوه ای که از پوسیدگی دندان و  بیماری لثه ای پیشگیری می‌نماید. بریس‌ها منجر به ایجاد فواصلی مناسب در میان دندان‌ها خواهد شد و امکان نظافت بهتر دندان‌ها را فراهم خواهد نمود. به عبارتی دسترسی به فضاهای کوچک بین دندان‌ها مساله مهمی در سلامت و دوام دندان‌ها به شمار می‌رود.

بریس‌ها به هضم بهتر کمک می‌نماید

به دلیل دیگری نیاز دارید تا نشان دهد که دندان های نامرتب مشکل‌زا است؟ اگر دندان هایتان به درستی روی هم قرار نگرفته باشد، قادر به جویدن درست غذا و تبدیل آن به ذرات ریز نخواهد بود؛ و پر واضح است که معده در هضم ذرات ریز غذا کار بسیار ساده تری در مقایسه با تکه های درشت غذا خواهد داشت. حتی معده‌تان نیز از شما به خاطر استفاده از بریس شکرگزار خواهد بود.

بریس‌ها از بروز صدمات جلوگیری می‌نماید

هیچ کس از دندان های ترک خورده و شکسته خوشش نمی آید و دندان های جلو آمده در فک های بالایی و پایینی به خصوص مستعد بروز حوادث اند. حوادثی این چنینی عبارتند از:
•    ورزش
•    تصادفات وسایل نقلیه
•    افتادن ناگهانی
و از آنجایی که تخصص بریس‌ها در صاف کردن دندان‌ها است، به پیشگیری از حوادث اینچنینی کمک خواهد نمود.

بریس‌ها از ساییدگی استخوان‌ها جلوگیری می‌نماید

فرسایش استخوان مشکل دیگری است که در نتیجه راستای نامناسب دندان‌ها ایجاد می‌شود و در آن باکتریها شروع به از بین بردن استخوان‌ها خواهند نمود. اما با وجود بریس‌ها وقوع این اتفاق به ندرت خواهد بود. این به آن دلیل است که بریس‌ها به تنظیم راستای دندان‌ها و پیشگیری از وقوع آن کمک خواهد نمود.

بریس‌ها به افزایش اعتماد به نفس کمک خواهد نمود

در حالیکه بریس‌ها قطعا عوامل مهمی در سلامتی به شمار می‌روند، نقش بسیار مهمی در اعتماد به نفس فرد نیز ایفا می‌نماید. در واقع یکی از بهترین بخش های استفاده از بریس، افزایش سطح اعتماد به نفس است. بریس‌ها در طولانی مدت به ایجاد لبخند زیبایی منتهی خواهد شد؛ و چه کسی است که نخواهد لبخند زیبایش را در سطح جامعه نشان دهد؟

بریس‌ها به رعایت تناسب کمک می‌نماید

برخی افراد در راستای فک از شانس بالایی برخوردار نیست. خوشبختانه بریس‌ها به دو روش می‌تواند به افراد کمک نماید:
•    جابجایی دندان‌ها به موقعیتی بهتر
•    برقراری تناسب بیشتر در لب‌ها و فک در مقایسه با صورتتان
و چه راه بهتری در افزایش اعتماد به نفس فرد از متناسب تر نمودن صورت می‌شناسید؟

استفاده از بریس‌ها در بایت نامتناسب

قرار گیری نامناسب فک‌ها در مقایسه با یکدیگر (یا در اصطلاح بدبایت) می‌تواند مشکلاتی در خوردن غذا ایجاد نماید، چرا که دندان‌ها به شکلی مناسب بر روی یکدیگر قرار نخواهند گرفت. این مشکل همچنین منجر به خسته شدن فک‌ها و نهایتا افتادن دندان‌ها منجر خواهد شد. خوشبختانه بریس‌ها به شما در ایجاد راستای مناسب بخش های بالایی و پایینی دهان کمک خواهد نمود.

بریس‌ها در بهبود گفتار موثر خواهد بود

چه کسی می‌دانست که عدم تناسب مابین دندان‌ها بر نحوه ادای کلمات تاثیر دارد؟ در واقع دندان هایی که به درستی بر روی یکدیگر قرار نمی گیرد، ادای برخی اصوات را برای افراد دشوار می‌کند؛ و درست مطابق تاثیری که بریس‌ها بر جنبه های سلامتی و زیبایی شناسی چهره دارد، دندان های مرتب به شکل قابل توجهی نحوه ادای اصوات و کلمات را نیز بهبود می‌بخشد.

مراحل درمان های ارتودنسی


مراحل مختلفی در درمان های ارتودنسی وجود دارد. وقتی به منظور مشاوره ارتودنسی به ارتودنتیست مراجعه می‌کنید، وی در رابطه با درمان و دوره زمانی مد نظر به منظور تکمیل این درمان با شما صحبت خواهد نمود. درمان های ارتودنسی معمولا چیزی بین ۶ الی ۳۰ ماه تا تکمیل درمان به طول خواهد انجامید و معمولا در سه مرحله کلی انجام خواهد شد. هر مرحله نقش مهمی در دوره درمان و همچنین در دستیابی به لبخندی زیبا برای شما ایفا خواهد نمود.

مرحله اول

مرحله اول

در اولین مرحله درمان که بعضا از آن تحت عنوان مرحله برنامه ریزی نیز یاد می‌شود، ارتودنتیست تشخیص دقیقی از دندان‌ها و فکتان خواهد داشت و موثرترین روش به منظور جابجایی های دندان هایتان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این مرحله ممکن است شامل موارد زیر باشد:
•    ارزیابی های پزشکی و دندانپزشکی به منظور حصول اطمینان از تحت کنترل قرار دادن مشکلات پیشین، پیش از آغاز درمان.
•    ایجاد مدل دندان و فک در ایجاد نمونه موردی. این مساله به ارتودنتیست امکان بررسی عملکرد هر دندان در دهان در مقابل دیگر دندان‌ها و برنامه ریزی برای درمانی موثرتر را فراهم می‌نماید.
•    فراهم نمودن تصاویر اشعه ایکس به منظور فراهم نمودن امکان دیدن هر دندان و ریشه هایش.
•    تصاویر کامپیوتری ایجاد شده به منظور بررسی اثرگذاری درمان های بخصوص بر شکل صورت و تقارن فکتان.
•    تصاویری به منظور بررسی پیشرفت موقعیت دندان‌ها در اثر درمان های بکار گرفته شده و اثر آن بر شکل صورتتان. ممکن است که ارتودنتیست عکس هایی از پیش، در حین درمان و پس از درمان تهیه نماید.

مرحله دوم

مرحله دوم

در مرحله دوم درمان، مرحله فعال، ابزارهای تشخیص و برنامه ریزی استفاده شده در مرحله اول درمان به کار گرفته خواهد شد. ارتودنتیست ابزارهای ارتودنسی بخصوصی به منظور جابجایی ملایم دندان‌ها به راستای مناسبش طراحی می‌کنند. بریس های فلزی قدیمی رایج ترین روش درمانی به شمار می‌رود ولی با این وجود گزینه های دیگری نیز در دسترس است و بسته به نیاز بیمار می‌توان آنها را نیز توصیه نمود. این ابزارهای ارتودنسی ممکن است ثابت یا متحرک باشند. در دومین مرحله درمان، باید به طور منظم بع ارتودنتیست مراجعه نمایید تا پیشرفت اصلاحات انجام شده را تحت نظارت قرار دهید.

مرحله سه

مرحله سوم

سومین و آخرین مرحله درمان، مرحله نگهداری است. وقتی که دندانهایتان به راستای مناسبی دست یافت، بریس‌ها یا دیگر ابزار استفاده شده برداشته شده و این روند پایان می‌یابد و ارتودنتیست، نگهدارنده ای که مخصوص شما ساخته شده را در اختیارتان قرار خواهد داد. نگهدارنده‌ها دندان هایتان را در موثعیت جدیدشان تا زمانی که استخوان فک در اطراف موقعیت جدید شکل بگیرند، نگاه خواهند داشت تا کاملا در موقعیت خویش جای بگیرد.

برای اشتراک گذاری در تلگرام کلیک کنید
0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت دنتبوک محفوظ می باشد

Powered by Mehdi Naddaf

Log in with your credentials

Forgot your details?