دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. بهترین متخصص دندانپزشک کودکان (اطفال) چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین متخصص دندانپزشک کودکان (اطفال) چه ویژگی هایی دارد؟

 • مهر 1, 1397
 • 0 لایک
 • 53 بازدید
 • 4 دیدگاه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دندان پزشکان کودکان، متخصصان درمان بیماری‌های دندان در کودکان هستند. دندان‌پزشک کودکان پس از گذراندن دوره دندان‌پزشکی، یک دوره دو تا سه ساله آموزش مخصوص دیده است. دندانپزشک کودکان فقط کار درمان بیماری‌های دهان و دندان در نوزادان تا نوجوانان، از جمله افرادی با نیازهای درمانی خاص را انجام می‌دهد. انتخاب یک دندان پزشک کودک و اعتماد به او در ایجاد سلامت و زیبایی لبخند کودک یک تصمیم مهم است.

مراقبت از دندان‌های کودکان


مراقبت از دندان‌های کودکان

یک مورد از مراقبت‌هایی که دندان پزشک کودکان برای کودک انجام می‌دهد، معاینه منظم و بررسی دهان و دندان‌های کودک (از جمله بررسی خطراتی که ممکن است مادر و نوزاد در معرض آن قرار گیرند)، مراقبت‌های پیشگیرانه (مانند مسواک زدن و توصیه‌های غذایی و رژیمی)، تمیز کردن منظم دندان و درمان با استفاده از فلوراید، و همچنین استفاده از سیلنت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌باشد. همچنین ممکن است دندان‌پزشک کودکان کارهای زیر را نیز انجام دهد:

 • محافظ دندان برای کودک تهیه کند (برای جلوگیری از آسیب‌های ورزشی)
 • مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان‌های کودک انجام دهد یا توصیه‌هایی در این زمینه بکند تا از دندان‌های کودک در برابر مشکلاتی همچون بیماری‌های دندان در آوردن و بیماری لثه محافظت شود.
 • مشاوره‌هایی در رابطه با عادات کودکان انجام می‌دهد (مثلا مشاوره در مورد مکیدن انگشت شست، استفاده از پستانک).
 • دندان‌ها را بررسی و در صورت نیاز آنها را صاف کرده و بایت‌های نامناسب در کودکان را اصلاح می‌کند (توسط ارتودنسی).
 • پوسیدگی‌ها و خرابی دندان‌ها را ترمیم می‌کند.
 • بیماری‌های دهانی ناشی از دیابت، بیماری‌های ارثی قلبی، آسم و اختلال کم توجهی/بیش فعالی را تشخیص می‌دهد.
 • مشکلات موجود در رشد دندان‌ها (مانند کانال‌های ریشه در جوانان که به طور صحیح شکل نگرفته‌اند) را تشخیص داده و درمان می‌کند.
 • بیماری‌ها و مشکلات لثه، مانند بیماری پریودنتال کودکان، زخم‌ها و ‌اختلال چسبندگی زبان (زمانی که غشایی که زبان را به سقف دهان متصل می‌کند کوتاه‌تر از اندازه طبیعی باشد) را بررسی و درمان می‌کند. اگر چسبندگی زبان باعث ایجاد مشکل در تغذیه نوزاد با شیر مادر شود، دندان پزشک کودک می‌تواند غشاء موجود را برداشته و زبان را آزاد کند.
 • از دندان‌های آسیب‌ دیده (مثلا دندان‌های شکسته یا از دست رفته) محافظت می‌کند.

دندان پزشک عمومی در مقایسه با دندان پزشک کودکان


دندان پزشک عمومی در مقایسه با دندان پزشک کودکان

بسیاری از کودکان توسط یک دندان پزشک عمومی که رابطه خوبی با تمام اعضای خانواده دارد درمان می‌شوند. با این حال، با اینکه دندان پزشک کودکان الزاما بهتر از دندان پزشک عمومی از دندان‌های کودک مراقبت نمی‌کند اما به کودک توجه خاصی معطوف می‌دارد که دندان پزشکان عمومی نه تنها برای آن آماده نشده‌اند بلکه تمایلی نیز به این کار ندارند. دندان پزشک کودکان، بر خلاف دندان پزشک عمومی، پس از اتمام دوره چهار ساله دندان پزشکی، یک دوره آموزشی دو تا سه ساله نیز گذرانده است. این دوره اموزشی و تجربیاتی که فرد در حین کار کسب می‌کند شامل آموزش‌هایی در مورد فیزیولوژی، رشد و پیشرفت کودک می‌باشد. دندان پزشک کودکان می‌داند چگونه با کودکان، که معمولا صبور نبوده و همکاری نمی‌کنند، رفتار کرده و آنها را معاینه کند تا کودکان آرام و راحت بنشینند. دندان پزشک کودکان از تجهیزاتی استفاده می‌کند که به طور مخصوصی طراحی شده و در مطب با در نظرگیری سلیقه کودکان مرتب و چیده شده‌اند. انتخاب یک دندان پزشکِ کودک به عنوان دندان پزشک متخصص کودک به والدین اطمینان می‌دهد که از جدیدترین و بهترین روش‌های درمان، مراقبت و منابع پیشگیری برای تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان کودک در طول مراحل مختلف رشد او استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است دندان پزشک کودک در دوران نوزادی بر پیشگیری و آموزش تمرکز کند. در دوران نوجوانی- که معمولا ظاهر و برداشت شخص از خود بیشترین اهمیت را پیدا می‌کند- توجه دندان پزشک بر بازیابی و اصلاح دندان‌ها و آموزش مراقبت‌های دندانی پیشگیری کننده، که شامل اطلاعاتی در مورد سیلنت دندان، سوراخ شدن دندان‌ها، مصرف مواد مخدر و تنباکو، محصولات زیبایی و یا بازیابی کننده مانند سفید کردن دندان، ونیرها و روکش‌های دندان است، معطوف می‌شود. دندان پزشک کودکان در مطب‌های خصوصی، دانشکده‌های دندان پزشکی و مراکز پزشکی کار می‌کند. دندان پزشکِ کودکِ شما می‌تواند با یک پزشک متخصص اطفال، پزشکان دیگر و دیگر متخصصین دندان پزشکی کار کند تا اطمینان حاصل شود که کودک تحت مراقبت یک تیم جامع قرار دارد.

دندان پزشکان کودکان و دندان پزشکی تسکین دهنده


دندان پزشکان کودکان می‌توانند با استفاده از روش‌هایی درد بیماران را تسکین دهند. روش‌های موجود برای تسکین درد بیماران عبارتند از:

 • داروهای خوراکی: دندان پزشک کودکان دارو و دوز مورد نیاز که کودک را تسکین داده اما او را بی‌هوش نکند را انتخاب می‌کند. تاثیر دارو باید تا اندازه‌ای باشد که کودک نسبت به محرک‌های حسی و دستورات دندان پزشک پاسخگو باشد. این روش برای کودکان عصبی، بی قرار، یا سنین پایین توصیه می‌شود.
 • داروی بی حسی موضعی: در این روش برای جلوگیری از درد در دهان یک داروی بی حسی موضعی، مانند ژل مخصوص دندان در آوردن، در محل استفاده شده و یک گاز روی آن قرار داده می‌شود. ممکن است برای جلوگیری از ناراحتی کودک در حین درمان، یک داروی بی حسی موضعی، مانند لیدوکائین در محل خاصی از دهان کودک تزریق شود. بی حسی موضعی باعث بی حسی موقت شده و ممکن است اثر آن تا مدتی پس از اتمام کار دندان پزشک نیز باقی بماند.
 • مونوکسید نیتروژن (گاز خنده آور): مونوکسید نیتروژن که احتمالا سالم‌ترین داروی آرامبخش در دندان پزشکی است می‌تواند میزان اضطراب را کاهش دهد تا کودک راحت‌تر بتواند جلسات طولانی درمان را تحمل کند. کودک در حین درمان هوشیار است و دوره بهبودی پس از درمان نیز سریع و کامل خواهد گذشت‌.
 • بی‌هوشی عمومی: در اکثر موارد استفاده از بی‌هوشی عمومی برای کودکانی توصیه می‌شود که نمی‌توانند جلسات طولانی درمان را تحمل کنند. بی‌هوشی عمومی باعث می‌شود بیمار به خواب رفته، کاملا بی هوش شده و نتواند به صداها یا محرک‌های حسی پاسخ دهد. بی‌هوشی عمومی برای کودکان مبتلا به ناتوانی ذهنی/ فیزیکی مناسب‌تر است زیرا فضای بیمارستان برای این کودکان بهترین فضا است. در مورد تمام مزایا و خطرات ناشی از داروهای تسکین دهنده با دندان پزشک کودک خود مشورت کنید. به عنوان مثال، بی‌هوشی عمومی باید توسط یک متخصص واجد شرایط، مثلا یک دندان‌پزشک کودک که دوره پیشرفته‌ی هوشبری را گذرانده، متخصص بی هوشی دندان پزشکی، جراح دهان و پرستار دارای پروانه رسمی و تخصص بیهوشی انجام شود. درمان چه در مطب و چه در بیمارستان انجام شود، باید تحت نظارت بوده و به تجهیزات اورژانسی و کارکنان آموزش دیده مجهز باشد.

فاصله زمانی مراجعه به دندان پزشک


اولین ملاقات با دندان پزشک باید تقریبا شش ماه پس از رشد اولین دندان کودک بوده و بعد از یک سالگی نباشد. کودک را باید هر شش ماه یک بار نزد دندان پزشک برد. برخی از دندان پزشکان توصیه می‌کنند کودک هر سه ماه یک بار نزد آنها برود تا از سلامت دندان‌های کودک اطمینان حاصل کرده و اگر مشکلی برای دندان‌های او پیش آمده بود سریع‌تر آن را برطرف کنند.

در اولین ملاقات با دندان پزشک چه انتظاراتی باید داشت؟

در اولین ملاقات، دندان‌ها و پوسیدگی‌ها بررسی شده، اطلاعاتی در مورد پوسیدگی زود هنگام و مواردی در مورد عادت مکیدن دست و پستانک به مادر داده می‌شود. پس از معاینه‌ی دهان کودک و مشورت با مادر در مورد مشکلات دندانی موجود، دندان پزشک اطلاعات زیر را به او می‌دهد:

 • یک برنامه مراقبت‌های پیشگیرانه در منزل که شامل اطلاعاتی در مورد مسواک زدن، رژیم غذایی و استفاده از فلوراید می‌باشد.
 • اطلاعاتی در مورد پیشگیری از وارد شدن آسیب به دهان و دندان‌ها
 • اطلاعاتی در مورد رشد دندان‌ها

 انتخاب دندان پزشک اطفال


انتخاب دندان پزشک اطفال

 توجه به نکات زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین دندانپزشک اطفال را پیدا کنید.

تحصیلات و تجارب دندان پزشک را در نظر بگیرید

زمانی که لیستی از چند دندان پزشک اطفال دارید، باید در مورد آنها تحقیق کنید. سعی کنید اطلاعاتی در مورد پیش زمینه تحصیلی آنها، اینکه در کدام دانشگاه تحصیل کرده‌اند و چه آموزش‌های خاص یا تحصیلات تکمیلی را گذرانده‌اند به دست آورید.

از راحتی کودک خود اطمینان حاصل کنید

راحت بودن کودک با دندان پزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است. آیا پزشک هنگام حضور در کنار کودک رفتار مناسبی دارد؟ آیا فکر می‌کنید او واقعا به نگرانی‌های شما اهمیت می‌دهد؟ آیا کارکنان رفتاری دوستانه داشته و به شما کمک می‌کنند؟ آیا فضای مطب جذاب است و کودک از آن لذت می‌برد؟

هنگام انتخاب دندان پزشک اطفال تمام این موارد را نیز در نظر بگیرید.

سوال بپرسید

در اولین جلسه مشاوره، از سوال پرسیدن نترسید. هر چه باشد، شما برای سوال پرسیدن به آنجا رفته‌اید. آگاهی از تمام جنبه‌های سلامت دندان‌های کودک و روش‌های درمانی موجود برای مادر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هر چه مادر از وضعیت سلامت دندان‌های کودک آگاه‌تر باشد، خواهد توانست تصمیمات بهتری بگیرد.

برخی از مواردی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • آیا مطب دندان پزشک نزدیک خانه یا محل کار بیمار هست که بیمار بتواند به راحتی با دندان پزشک ملاقات کند؟
 • آیا دندان پزشک ساعات اضافه کاری قبل و بعد از ساعات کار و مدرسه دارد؟
 • دندان پزشک با کدام شرکت بیمه قرارداد دارد و چه روش‌هایی را برای پرداخت هزینه ارائه می‌دهد؟
 • آیا دندان پزشک و کارکنانش علاقمند هستند که یک تجربه منحصر به فرد برای کودک شما ایجاد کنند یا اینکه احساس می‌کنید شما را فقط یک بیمار مثل دیگران در نظر می‌گیرند؟

توصیه دندان پزشک کودکان برای مراقبت از دندان‌ها


 رعایت نکات زیر به حفظ سلامت دندان کودکان کمک می‌کند.

 مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

 • به محض رشد اولین دندان‌های کودک، روزی دو مرتبه دندان‌های او را مسواک بزنید.
 • اگر پزشک تشخیص داد که “خطر پوسیدگی دندان” در کودک شما بالا است، توصیه می‌کند که از مقدار بسیار کمی خمیردندان دارای فلوراید برای او استفاده کنید. با این کار، اگر کودک خمیر دندان را همراه با بزاق دهان به بیرون ندهد، کمی از خمیردندان خورده می‌شود، ولی با این حال کودک باز هم از فواید فلوراید موجود در خمیر دندان بهره می‌برد. برای کودکانی که “خطر پوسیدگی دندان” در آنها پایین است، استفاده از خمیر دندان بدون فلوراید توصیه می‌شود مگر اینکه کودک بزاق دهان خود را بیرون بدهد.
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به مقدار توصیه شده ضروری است زیرا خوردن مقدار بیشتر فلوراید باعث ایجاد لکه‌هایی روی دندان‌های دائمی می‌شود.
 • هر یک از دندان‌های مجاور که رشد کرده و قابل لمس شد، آماده‌ی نخ دندان کشیدن خواهد بود.

از سن پایین ایجاد عادات غذایی مناسب را برای کودک شروع کنید

 • به کودک غذاهای سالم، مانند میوه‌ جات، سبزیجات و پروتئین بدهید.
 • با نوشاندن آب به کودک در میان وعده‌های غذایی، سعی کنید آب کافی به بدن کودک برسد.
 • به کودک زیاد شیر بدهید و تا استخوان‌ها و دندان‌های او سالم بمانند.
 • نوشابه، آب میوه، و نوشیدنی‌های ورزشی را تنها در فنجان‌های معمولی و به مقدار متوسط به کودک بدهید.
 • حدود سن یک سالگی شیر خوردن از سینه مادر یا از بطری را از کودک بگیرید. فقط آب یا شیر ساده را در فنجان مخصوصش به او بدهید.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1537738740391{padding-top: 15px !important;padding-right: 25px !important;padding-bottom: 25px !important;padding-left: 25px !important;background-color: rgba(0,102,191,0.12) !important;*background-color: rgb(0,102,191) !important;}”]

در یک کلام

دندانپزشک کودکان با ارائه مشاوره برای تشخیص نیاز به ارتودنسی و عادت بد مانند مکیدن انگشت شست، مدیریت بیماری‌های لثه، درمان ریشه، کشیدن دندان و ترمیم دندان‌های آسیب دیده به کودکان کمک می‌کنند تا از سلامت دندان‌هایشان حفاظت کنند. یک متخصص دندان پزشک اطفال برای درمان مشکلات دندانی کودک از داروهای آرامبخش خوراکی، بیهوشی موضعی، بیهوشی عمومی و اکسید نیتروژن استفاده می‌کند و در این زمینه تخصص دارد. اولین مراجعه به دندانپزشک کودکان باید قبل از یک سالگی باشد، در این جلسه دندانپزشک کودک دستورالعمل‌هایی شامل رژیم غذایی مناسب، نحوه مسواک زدن و مصرف فلوراید به والدین خواهد داد. برای انتخاب یک دندانپزشک اطفال خوب، تجربه و مهارت دندانپزشک، محیط و پرسنل دندانپزشکی، احساس راحتی کودک با دندانپزشک، توجه به ساعت کاری دندانپزشکی و فاصله از خانه دارای اهمیت است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • اشتراک گذاری:

4 دیدگاه

 • […] دندان شیری کودکان تنها به منظور داشتن یک لبخند زیبا برای گرفتن عکس نیست؛ همچنین تنها به منظور جویدن هم نیست؛ در واقع هر دندان شیری مسیر را برای رشد دندان اصلی باز خواهد نمود و به عنوان راهنمایی برای آن در جایگزینی دندان شیری خواهد بود. وقتی که یکی از دندان های شیری خیلی زود بیافتد، دندان اصلی راهی برای بیرون آمدن نخواهد داشت؛ بنابراین ممکن است در موقعیتی اشتباه رشد نمایند و یا به ناحیه نادرستی از لثه وارد شوند. همچنین امکان دیگری که وجود دارد، اینست که دندان های همسایه آن به این فضا جابجا شوند و راستای دندان‌ها را به هم بزنند. وقوع چنین پدیده ای به معنای عدم وجود فضای کافی برای دندان اصلی و در نتیجه نیاز به استفاده از فضا نگهدارنده است. […]

 • […] سخن از زمان درآمدن دندان نوزاد به میان می‌آید، از بچه به بچه متفاوت است، اما معمولا […]

 • […] گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده مشکل بزرگتری باشد. دندانپزشک کودکان باید همیشه دردهای طولانی مدت دندان را ارزیابی کند، […]

 • […] دندان شیری کودکان تنها به منظور داشتن یک لبخند زیبا برای گرفتن عکس نیست؛ همچنین تنها به منظور جویدن هم نیست؛ در واقع هر دندان شیری مسیر را برای رشد دندان اصلی باز خواهد نمود و به عنوان راهنمایی برای آن در جایگزینی دندان شیری خواهد بود. وقتی که یکی از دندان های شیری خیلی زود بیافتد، دندان اصلی راهی برای بیرون آمدن نخواهد داشت؛ بنابراین ممکن است در موقعیتی اشتباه رشد نمایند و یا به ناحیه نادرستی از لثه وارد شوند. همچنین امکان دیگری که وجود دارد، اینست که دندان های همسایه آن به این فضا جابجا شوند و راستای دندان‌ها را به هم بزنند. وقوع چنین پدیده ای به معنای عدم وجود فضای کافی برای دندان اصلی و در نتیجه نیاز به استفاده از فضا نگهدارنده است. […]

دیدگاه خود را درج کنید