دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. انواع محافظ‌های دهانی (نایت گارد و محافظ دندانی ورزشی)؛ مزایا و هزینه

انواع محافظ‌های دهانی (نایت گارد و محافظ دندانی ورزشی)؛ مزایا و هزینه

 • آبان 9, 1395
 • 0 لایک
 • 16 بازدید
 • 6 دیدگاه

 لیست بهترین دندانپزشکان تهران

[table id=3 /]

محافظ دهان یک ابزار مخصوص پلاستیک مانند است که از دندان‌ها و لثه‌ها در برابر آسیب‌دیدگی ناشی از فعالیت‌های ورزشی همچون بوکس و راگبی حفاظت می‌کند. به این منظور محافظ دهان فقط سطح رویی دندان‌های بالا را پوشانده (مشابه حالتی که از بریس‌های دندان برای بیمار استفاده می‌شود) و در برخی موارد دندان‌پزشک ممکن است از محافظ‌های مشابه برای حفاظت از دندان‌های فک پایین نیز استفاده کند. یک ابزار محافظ موثر برای دهان می‌بایست راحت و مقاوم بوده و دوام و ماندگاری مناسب داشته باشد. علاوه بر این لازم است تمیز کردن این محافظ‌ها ساده بوده و باعث ایجاد محدودیت برای شرایط تنفسی یا صحبت کردن فرد نشود.

محافظ شبانه یک نوع محافظ دهان است که بر روی دندان‌های فک بالا و پایین قرار گرفته و می‌تواند مانع دندان‌قروچه یا سایش دندان‌ها به یکدیگر شود. محافظ‌های شبانه معمولاً در طول شب استفاده می‌شوند، اما استفاده از آن‌ها در طول روز نیز امکان‌پذیر است. این ابزارها را می‌توان برای دندان‌های بالا یا پایین با توجه به مشکل بیمار استفاده کرد.

علاوه بر این محافظی که برای کودکان استفاده شود بایستی یک سری ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد.

محافظ دهان


13

چه افرادی نیاز به استفاده از محافظ دهان دارند؟

 • تمام افرادی که فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم انجام می‌دهند. تمام افراد (بزرگ‌سال و کودک) که فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم همچون راگبی، بوکس، فوتبال، هاکی روی یخ، هاکی، بسکتبال و چوگان انجام می‌دهند، بهتر است از محافظ دهان برای انجام این ورزش‌ها استفاده کنند.
 • افرادی که فعالیت‌های ورزشی خاص بدون برخورد مستقیم انجام می‌دهند. برای مثال در این زمینه می‌توان از افرادی که ورزش ژیمناستیک انجام می‌دهند، نام برد.
 • افرادی که فعالیت‌های تفریحی خاص انجام داده و به همین خاطر در معرض ریسک ایجاد آسیب‌دیدگی قرار دارند. برای مثال در این زمینه می‌توان از افرادی که دوچرخه سواری کوهستان یا سوارکاری انجام می‌دهند، نام برد.
 • افراد بزرگ‌سال و کودکانی که دندان‌های خود را در طول شب به یکدیگر فشار داده و عادت دندان‌قروچه دارند.
 • افرادی که از بریس یا سایر ابزارهای ارتودنسی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه وارد شدن ضربه به ناحیه صورت می‌تواند باعث ایجاد آسیب برای بریس یا سایر ابزارهای ارتودنسی ثابت استفاده شده در دهان شود، بهتر است فرد از محافظ دهان در هنگام قرار گرفتن در شرایط احتمالی آسیب‌زا استفاده نماید.

انواع محافظ دهان

امروزه سه نوع مختلف محافظ دهان به شرح زیر وجود دارند:

محافظ دهان ثابت

این نوع از محافظ‌های دهان به صورت پیش ساخته تهیه شده و قابل تهیه از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه کننده محصولات ورزشی هستند. نایت گارد دندان به نسبت ارزان قیمت می‌باشد. به هر حال، این محافظ‌ها قابلیت تنظیم محدود داشته و به نسبت بزرگ هستند. به همین خاطر تنفس کردن و صحبت کردن با آن‌ها دشوار است. همچنین این محافظ‌ها حمایت کمی از دندان‌ها ایجاد کرده و به همین خاطر دندان‌پزشکان استفاده از آن‌ها را کمتر به افراد توصیه می‌کنند.

14

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

محافظ دهان قابل شکل‌دهی با آب جوش و فشار دندان

این نوع محافظ دهان را نیز می‌توان از بسیاری فروشگاه‌های لوازم ورزشی و داروخانه‌ها تهیه کرد. عملکرد این محافظ‌ها بهتر از محافظ دهان ثابت بوده و از مواد ترموپلاستیک ساخته می‌شوند. این محافظ‌ها در آب گرم قرار گرفته و نرم می‌شوند. در ادامه محافظ از طریق فشار وارد شده از طریق انگشتان و زبان قالب دندان‌های فرد را به خود خواهد گرفت.

15

 محافظ دهان سفارشی

محافظ دهان سفارشی ابزاری است که در کلینیک دندانپزشکی یا لابراتوار بر اساس قالب تهیه شده از دندان‌ها ساخته می‌شود. به این منظور ابتدا دندان‌پزشک از وضعیت دهان و دندان‌های بیمار قالب تهیه کرده و سپس از مواد مخصوص برای ساخت محافظ دهان استفاده می‌کند. با توجه به استفاده از مواد خاص و به خاطر زمان و فعالیت‌های اضافی مورد نیاز برای ساخت، این نوع محافظ‌ها گران‌تر از سایر انواع محافظ‌های دهان بوده، اما راحتی و حفاظت بیشتری را برای دهان و دندان‌ها ایجاد می‌کنند.

16

محافظ شبانه


17

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

چه کسانی لازم است از محافظ شبانه استفاده کنند؟

استفاده از محافظ شبانه می‌تواند تاثیر قابل توجه بر کیفیت خواب و سلامت فرد داشته باشد. به این ترتیب لازم است فرد از محافظ شبانه برای اهداف زیر استفاده کند:

جلوگیری از فرسایش دندان‌ها

در صورتی که فرد در زمان خواب دندان‌های خود را به هم فشار داده یا مشکل دندان‌قروچه داشته باشد، لازم است به منظور جلوگیری از فرسایش دندان‌ها، ایجاد ترک خوردگی و شکستگی، یا تحلیل و عقب رفتگی لثه از محافظ شبانه استفاده شود.

بهبود شرایط تنفس

استفاده از محافظ شبانه می‌تواند مسیر تنفسی را باز کرده و باعث بهبود شرایط تنفس و کاهش خروپف در طول خواب شود.

درمان یا کاهش درد فک

استفاده از محافظ شبانه می‌تواند انقباض و گرفتگی عضلات فک را کاهش داده و این عضلات را ریلکس نماید. به این ترتیب فضای ایجاد شده بین دندان‌ها در هنگام قرار گرفتن این محافظ در دهان می‌تواند گرفتگی عضلات فک و مشکلات مفصل گیجگاهی را کاهش دهد.

کاهش مشکل صدا دادن فک

صدا دادن فک یکی از مشکلات مفصل گیجگاهی است که امکان درمان کامل آن با استفاده از محافظ شبانه وجود ندارد. به هر حال محافظ شبانه می‌تواند باعث کاهش شرایط این مشکل شود.

درمان مشکلات مفصل گیجگاهی

استفاده از محافظ شبانه می‌تواند به باز نگه داشتن دندان‌ها و نیز رفع قفل شدگی فک کمک کند. قفل شدگی فک اشاره به شرایطی دارد که مطابق آن میزان باز شدن دهان به خاطر اسپاسم عضلات به‌طور مشخص کاهش پیدا می‌کند.

محافظت از دندان‌ها در طول انجام فعالیت‌های ورزشی

محافظ شبانه را می‌توان در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی که در هنگام انجام آن‌ها احتمال فشار دادن یا سایش دندان‌ها به یکدیگر وجود دارد نیز استفاده کرد. برای مثال در این رابطه می‌توان از ورزش‌های تنیس، دوچرخه سواری، گلف، تیراندازی و سایر ورزش‌های مانند آن نام برد.

کاهش استرس

محافظ شبانه معمولاً زمانی مفید است که فرد در برخی موقعیت‌های خاص قرار گرفته و در نتیجه فشار وارد شده، بیمار دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهد. به این ترتیب استفاده از محافظ شبانه می‌تواند در هنگام رانندگی، ایجاد مشکلات شغلی و یا هرگونه فشار یا تنش در زندگی مفید باشد.

محافظ شبانه چگونه عمل می‌کند؟

محافظ شبانه حرکت آزادانه عضلات و ریلکس شدن آن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. علاوه بر این محافظ شبانه می‌تواند دندان‌ها را از هم جدا نگه داشته و از سایش آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کند. به این ترتیب با استفاده از محافظ شبانه فرد می‌تواند بدون ناراحتی یا مشکل تنفسی بخوابد. امروزه محافظ‌های شبانه در ظاهرها و اندازه‌های مختلف موجود بوده و با مواد گوناگون ساخته می‌شوند.

انواع محافظ‌های شبانه

امروزه انواع مختلفی از محافظ‌های شبانه به شرح زیر وجود دارد:

پوشش کامل و جزئی

محافظ شبانه با پوشش کامل تمام دندان‌های فک بالا و پایین را پوشش داده و محافظت می‌کند. این محافظ‌ها در وضعیت قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر اختلال ایجاد نکرده و از دندان‌ها در برابر دندان‌قروچه محافظت می‌نمایند. این نوع محافظ‌های شبانه بیشتر از همه برای افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده آن‌ها به صورت ایمن و محافظه‌کارانه امکان‌پذیر است. محافظ‌های شبانه با پوشش جزئی فقط تعدادی از دندان‌ها که برای فرد مشکل ایجاد کرده‌اند را تحت پوشش قرار می‌دهند. استفاده از این ابزارها می‌تواند به کاهش دندان‌قروچه و گره شدن عضلات فک کمک کند، اما به‌طور همزمان می‌تواند تغییرات ناچیز در وضعیت قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر ایجاد نماید.

18

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

 

نرم و سخت

اکثر محافظ‌های شبانه از مواد اکلریلیک سخت ساخته شده و می‌توانند نقش موثر در محافظت از دندان‌ها داشته باشند. این محافظ‌ها دوام و ماندگاری طولانی داشته و یک انتخاب مناسب برای افرادی هستند که دچار مشکل دندان‌قروچه بوده یا دندان‌های خود را به یکدیگر فشار می‌دهند. محافظ‌های شبانه نرم از مواد پلی وینیل (poly-vinyl) ضخیم ساخته می‌شوند. استفاده از محافظ‌های نرم می‌تواند راحتی بیشتری برای بیمار ایجاد کرده و به‌طور خاص برای افرادی مناسب باشد که در طول شب دندان‌قروچه خفیف دارند. در این شرایط، حفاظت محدود ایجاد شده از دندان‌ها برای حل مشکل و نگهداری از ساختار دندان‌ها کافی خواهد بود. علاوه بر این، محافظ‌های نرم بیشتر برای افرادی مناسب است که از مشکل سایش دندان‌ها به هم و نه دندان‌قروچه رنج می‌برند. به این ترتیب مواد نرم استفاده شده در این محافظ‌ها نیروی ناشی از سایش دندان‌ها به هم را کاهش می‌دهد.

19

20

تغییر نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر

بعضی از انواع محافظ های دهانی که به صورت کامل یا جزئی ساخته می‌شوند، با هدف اصلاح و تغییر نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از محافظ‌های شبانه بر روی دندان‌ها قرار گرفته و به تدریج تنظیم شرایط دندان‌ها و حرکت آن‌ها به سمت موقعیت مناسب را به همراه دارند.

مراقبت از محافظ شبانه

روش 1. استفاده از محلول تمیز کننده

 • از یک مسواک مخصوص برای تمیز کردن محافظ دهان استفاده کنید.

21

 • مقدار کمی از محلول شستشو را بر روی محافظ دهان بریزید.

22

 • از آب ولرم بر روی مسواک برای ایجاد کف استفاده کنید.

23

 • محافظ دهان را در زیر آب گرم شستشو دهید.

24

 • محافظ را در دهان خود یا در محفظه مخصوص نگهداری قرار دهید.

روش 2. استفاده از بلیچ

 • محلول بلیچ را تهیه کنید.
 • محافظ دهان خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در محلول غوطه‌ور نمایید.

25

روش 3. استفاده از تمیز کننده دندان مصنوعی

 • محلول یا قرص تمیز کننده دندان مصنوعی را از داروخانه خریداری کنید.

26

 • محافظ دهان را در محلول قرار دهید.

27

 • محافظ دهان را به خوبی بشویید.

28

روش 4. مراقبت از محافظ دهان

 • روزی یک بار محافظ دهان را تمیز کنید.

29

 • محافظ دهان را در محفظه مخصوص نگهداری کنید.

30

 • به‌طور منظم محفظه نگهداری محافظ دهان را تمیز کنید.

31

 • هیچ‌گاه از آب جوش برای تمیز کردن محافظ دهان یا پلاک دندان استفاده نکنید.

32

 

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

 • اشتراک گذاری:

6 دیدگاه

 • اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 •  5 سال قبل

  سلام ببخشید من ورزشکار هستم در رشته تکواندو لثه وقتی میذارم توی مسابقات نفسم کم میشه و روند مسابقه به ضرر تموم میشه.
  نمیدونم چیکار کنم تا این روند از بین بره و وقتی لثه میزارم نفسم کم نشه

 •  5 سال قبل

  سلام من ورزش بوکس انجام میدم ولی نمیتونم از محافظ لثه استفاده کنم چون به محض قرار دادن محافظ لثه در دهان حالت تهوع میگیرم راه حلش چیه؟ حتی یه بار برای غواصی به کیش رفته بودم که به محض قرار دادن دهنی اکسیژن در دهان حالت تهوع گرفتم ممکنه راهنماییم کنید؟

 •  5 سال قبل

  با سلام من چندوقته دچار دندان قروچه شدم سواله من اینه که من ورزشکار هم هستم می تونم از همون گارد ورزشیم استفاده کنم برای شب یا فرق داره

 •  7 سال قبل

  الان یکی رو تازه شروع به استفاده کردم از نوع سفارشی خیلی سخته حالت تهوع به آدم دست میده تنفس سخته

  •  7 سال قبل

   سلام دوستان عزيز. ميخواستم ازتون راهنمايي بگيرم در مورد گارد شبانه. من ميخوام گارد سفارشي تهيه كنم براي مشكل آپنه تنفسي.
   اولاً شما براي مشكل تنفسي و اختلال خواب از اين وسيله استفاده ميكنين؟ اگر بله آيا تاثيري در رفع مشكلتون و بهتر خوابيدنتون داره؟
   دوماً حالت تهوع و تنفس سختتون بعد از چند وقت استفاده از اين وسيله رفع شد؟
   ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

دیدگاه خود را درج کنید