بیماری لثه

التهاب لثه و بیماری پریودنتیت ( بیماری لثه )Reviewed by مهدی نداف on Oct 17Rating: 4.5التهاب لثه و بیماری پریودنتال ( بیماری لثه )دندانپزشک های متخصص پریو به طور کلی به بیماری لثه ، بیماری پریودنتیت می گویند. بیماری لثه با رشد باکتری در درون دهان شروع می شود و اگر درمان نشود موجب تخریب بافت دندان و از دست دادن دندان ها همراه است.

جهت مشاهده لیست بهترین دندانپزشکان تهران کلیک کنید

پریودنتیت به بیماری لثه گفته می شود. بیماری لثه با رشد باکتری در درون دهان شروع می شود و اگر درمان نشود موجب تخریب بافت دندان و از دست دادن دندان ها همراه است.

تفاوت التهاب لثه و بیماری لثه (پریودنتیت) چیست؟

التهاب لثه معمولا قبل از وقوع بیماری لثه رخ می دهد.اما بدانید که هر التهاب لثه ای موجب بروز بیماری لثه نخواهد شد.

در مراحل اولیه التهاب لثه باکتری های موجود در دهان رشد می کنند و باعث ملتهب شدن لثه می شوند و به راحتی در هنگام مسواک زدن خونریزی می کنند.اگرچه ممکن است لثه ها تحریک شوند ولی دندان ها هنوز محکم در جای خود قرار دارند و فقط در این مرحله آسیب به بافت ها می رسد و هنوز به استخوان ها نرسیده است.

اگر التهاب لثه بدون درمان رها شود،  می تواند پیشرفت کند و موجب بیماری لثه شود.در یک فرد مبتلا به پریودنتیت ( بیماری لثه) لایه های داخلی لثه و استخوان از دندان ها جدا می شوند و این فضاهای کوچک بین دندان و لثه محلی برای جمع شدن باکتری ها شده و عفونی می شوند.

سم تولید شده توسط باکتری ها باعث شکستن استخوان ها و بافتی که دندان ها را در دهان نگه داشته می شود.با پیشرفت بیماری لثه بافت لثه و استخوان ها نیز بیشتر از بین می روند.وقتی این اتقاف رخ می دهد دندان ها نمیتوانند در جای خود محکم قرار بگیرند و شل میشوند و سپس می افتند.در نتیجه بزرگترین دلیل از دست دادن دندان ها در بزرگسالان بیماری لثه است.

چه عواملی باعث بیماری لثه می شوند؟

پلاک دندان ، علت اصلی بیماری لثه است.با این حال عوامل دیگری نیز می تواند باعث بروز این بیماری شوند.که عبارتند از:

  • تغییرات هورمونی: لثه ها در زمان های بارداری، قاعدگی ، یائسگی حساس تر می شوند.
  • بیماری ها ممکن است وضعیت لثه شما را تحت تاثیر قرار دهند مانند بیماری های سرطان یا ایدز که به سیستم ایمنی بدن مداخله می کنند.همچنین بیماران مبتلا به دیابت در معرض بیماری پریودنتیت قرار دارند.
  • دارو ها میتوانند بهداشت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار دهند به دلیل کاهش جریان بزاق دهان که نقش مهمی در حفاظت دندان و لثه دارد.برخی از این دارو ها عبارتند از دارو های ضد تشنج، داروی ضد آنژین
  • عادات بد مانند سیگار کشیدن که ترمیم بافت لثه را با تاخیر همراه می کند
  • عدم رعایت بهداشت مانند عدم مسواک زدن یا عدم نخ دندان کشیدن در روز.
  • سابقه بیماری های دندانی در خانواده

 

 

در کلیپ زیر نحوه ی بروز بیماری لثه را ببینید

بیماری لثه

التهاب لثهبیماری لثهپریودنتیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *