دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. اصلاح و بستن فاصله بین دندانی با/بدون ارتودنسی

اصلاح و بستن فاصله بین دندانی با/بدون ارتودنسی

 • آذر 13, 1395
 • 0 لایک
 • 44 بازدید
 • 7 دیدگاه

معرفی بهترین متخصص ارتودنسی در تهران (کلیک کنید)

فاصله زیاد بین دندان‌ها در اصل پدیده‌ای برعکس شلوغی دندان‌هاست. یعنی در این حالت به نظر می‌رسد که دندان‌های شما هر کدام برای خود در جایی از دهان شما رشد کرده‌اند و در بین دو دندان مجاور هم بر روی لثه، فاصله زیادی وجود دارد. فاصله زیاد بین دندان‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که اندازه دندان‌ها کوچکتر از فضایی باشد که برای آنها فراهم شده است. این عارضه می‌تواند در اثر جلو بودن فک‌ها، افتادن دندان‌ها یا نهفته ماندن بعضی از دندان‌ها در داخل بافت لثه ایجاد شود.

دندانهای فاصله دار را می‌توان به سادگی با نزدیک‌تر کردن دندان‌ها به یکدیگر برطرف نمود. در این صورت دندان‌ها صاف‌تر و مرتب‌تر هم می‌شوند. اصلاح فرم دندان ها می‌تواند موجب محافظت بهتر از لثه‌های شما شود و به دندان‌های شما نیز کمک کند که عملکرد سالم‌تر و بهتری داشته باشند. علاوه بر آن، زیبایی طرح لبخند شما (اصلاح طرح لبخند) هم خیلی بیشتر می‌شود.

علل فاصله زیاد بین دندان‌ها


فاصله بین دندانی در اثر علل مختلفی اعم از عوامل طبیعی یا رفتاری به وجود می‌آید. بعضی از مهم‌ترین علل آن شامل موارد زیر است:

 • در کودکان فاصله در بین دندان ها به این علت به وجود می‌آید که فک آنها در حال رشد و بزرگ شدن است اما دندان‌های شیری آن‌ها به همان اندازه قبلی باقی می‌ماند. فاصله بین دندانی در کودکان ممکن است به صورت موقتی باشد و بعد از افتادن دندان‌های شیری، این فاصله‌ها نیز برطرف شود. در واقع فاصله زیاد بین دندان‌های شیری در کودکان امری کاملاً طبیعی است و نباید از بابت آن نگرانی داشته باشید.
 • به فاصله زیاد بین دندان‌ها در بزرگسالان اصطلاحاً دیاستما گفته می‌شود. دیاستما غالباً در بین دو دندان جلویی ردیف بالا دیده می‌شود، اما به طور کلی در بین هر دو دندانی ممکن است این فاصله وجود داشته باشد.

علاوه بر علل مرتبط با اندازه دندان‌ها، سه علت دیگر نیز برای ایجاد فاصله در بین دندان‌ها وجود دارد:

 • رشد تومور: وجود فاصله در بین دندان‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری خطرناک یا یک عارضه جدی دهان و دندان باشد. تومورهای ناحیه دهان احتمالاً باید از طریق عمل جراحی برداشته شوند.
 • بیماری‌های لثه: با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم می‌توان از بروز بیماری‌های لثه که باعث صدمه دیدن استخوان حمایت‌کننده از دندان و ایجاد فاصله بین دندانی می‌شود، جلوگیری نمود. با این حال در صورتی که بیماری لثه باعث به وجود آمدن فاصله در بین دندان‌های شما شود، لازم است هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • عادات و رفتارهای مخرب. یکی از علل ایجاد فاصله بین دندان‌ها آن است که فرد در هنگام بلعیدن غذا، زبان خود را به پشت دندان‌های جلویی فشار می‌دهد و یا جواهرات و تزئینات دهانی در دهان خود دارد. این کار باعث می‌شود که دندان‌ها به طرف جلو فشار داده شوند و فاصله‌های کوچک بین آنها بیشتر شود.

مشکلاتی که فاصله بین دندان‌ها ایجاد می‌کند


هم‌ردیف نبودن و نامرتبی دندان‌ها باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

 1. فاصله بین دندان‌ها حالتی شبیه به افتادن یک دندان ایجاد می‌کند: فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می‌شود که فرد از خندیدن و پیدا شدن دندان‌های خود احساس خجالت داشته باشد. فضای تاریک بین دندان‌های سفید، حالتی شبیه به افتادن یک دندان ایجاد می‌کند، حتی اگر همه دندان‌ها به طور کامل وجود داشته باشند.
 2. فاصله بین دندانی برای سلامتی لثه‌های شما خطرناک است: فاصله بین دندان‌ها به علت خطراتی که برای سلامتی شما دارد باید حتماً مورد درمان قرار گرفته و بسته شود.

مهم‌ترین دلیل برای آنکه فاصله بین دندان‌ها باید بسته شود، حفظ سلامت لثه‌هاست. در واقع همانطور که می‌دانید، ما باید غذا را با دندان‌های خود بجویم، نه با لثه‌ها!

وقتی که بین دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد، ذرات غذا به فضای بین دندان‌ها می‌رود و در واقع به جای دندان‌ها، توسط لثه‌ها خرد می‌شود. غذاهای سخت مانند چیپس و بیسکویت می‌تواند به بافت نرم لثه‌ها آسیب وارد کند. علاوه بر آن به مرور زمان، ذرات غذا بیشتر در بین دندان‌ها گیر می‌کند و با فشاری که بر دندان‌ها وارد می‌آورد، فاصله بین آن‌ها را باز هم بیشتر می‌کند.

مصدومیت، ایجاد پاکت‌های پریودنتال و بیماری‌های لثه از مهم‌ترین عواملی هستند که باعث لق شدن و افتادن دندان‌ها می‌شوند.

درمان فاصله بین‌ دندانی


باندینگ

2tr

اگر فاصله بین دندان‌ها نسبتاً کم باشد، درمان باندینگ می‌تواند راه حل خوبی برای برطرف کردن آن باشد. در طی باندینگ دندانی، ماده‌ای رزینی بر روی سطح دندان چسبانده و به طرز مناسبی شکل داده می‌شود تا فضای بین دندان‌ها را پر کند. رفع فاصله بین دندان ها با باندینگ باعث می‌شود که شکل ظاهری دندان با حالت کلی دهان هماهنگ‌تر شود. باندینگ اغلب فقط در یک جلسه ویزیت انجام می‌شود.

ونیر دندانی

3tr

برای از بین بردن فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها ممکن است نیاز باشد که شکل دندان به طرز مناسبی اصلاح شود. نصب ونیر شامل تراشیدن سطح دندان به منظور ایجاد یک سطح مناسب و سپس چسباندن ماده‌ای از جنس سرامیک (پورسلاین) به نام ونیر بر روی سطح آن است. ونیر به صورت اختصاصی و متناسب با شکل دندان‌های اطراف طراحی و ساخته می‌شود.

روکش دندان

4tr

نحوه استفاده از روکش دندان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها به این صورت است که شکل دو دندانی که در دو طرف فضای باز مورد نظر قرار دارند، کمی عریض‌تر و بزرگ‌تر می‌شود تا فاصله بین آن‌ها بسته شود. در واقع به این ترتیب، فاصله بین دو دندان با نصب روکش پر می‌شود. در بعضی موارد، این کار باعث می‌شود که اندازه دندا‌ن‌ها خیلی بزرگتر از حالت طبیعی به نظر برسد، اما در اغلب موارد، نتایجی منطقی و متناسب به دست می‌آید.

ایمپلنت دندانی

5tr

امروزه ایمپلنت‌ها به خاطر مزایای فراوانی که نسبت به سایر روش‌ها و عمل‌های دندانپزشکی دارند، به رایج‌ترین روش درمانی برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته تبدیل شده‌اند. هدف نهایی در استفاده از ایمپلنت آن است که زیبایی و عملکرد طبیعی دهان و دندان بازیابی شود و سلامت و راحتی بیمار در دراز مدت تأمین گردد. بنابراین انتخاب صحیح افراد متقاضی و تدوین یک برنامه درمانی کامل برای این عمل، اهمیت بسیار زیادی در ماندگاری و قابل پیش‌بینی بودن نتایج ایمپلنت دندان دارد. در این مقاله یک دستورالعمل گام به گام برای جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات لازم در مرحله معاینات قبل از عمل ارائه شده است تا بر اساس آن یک دندانپزشک بتواند عمل ایمپلنت دندان را به عنوان یک عمل ترمیمی موفق انجام دهد.

ارتودنسی به روش قدیمی

6tr

امروزه ارتودنسی به عنوان پُرکاربردترین روش برای کمک به مرتب کردن دندان‌ها و حذف فاصله زیاد بین آن‌ها شناخته می‌شود. فردی که از درمان ارتودنسی استفاده می‌کند در کمتر از شش ماه می‌تواند شروع نزدیک شدن دندان‌های خود به یکدیگر و بسته شدن فاصله بین آنها را ببیند. بریس‌های ارتودنسی با کمک یک سری کش‌های لاستیکی دندان‌های فاصله‌دار را به هم نزدیک می‌کنند و در عرض کمتر از شش ماه، فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها بسته می‌شود و طرح لبخند بیمار به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود پیدا می‌کند.

ارتودنسی نامرئی

7t4rدر ارتودنسی نامرئی از یک سری نگهدارنده پلاستیکی شفاف برای مرتب‌سازی تدریجی دندان‌های کج و فاصله‌دار استفاده می‌شود. بریس‌های نامرئی ابزارهای بسیار کارآمد و جدیدی هستند که می‌توان آن‌ها را در هر جایی بدون آنکه در دهان مشخص باشند استفاده کرد. طول دوره درمان با ارتودنسی نامرئی می‌تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد و هزینه آن نیز معمولاً بالاتر از ارتودنسی قدیمی است. ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالانی که می‌خواهند از مزایای درمان ارتودنسی در صاف و مرتب کردن دندان‌های خود بهره‌مند شوند ولی در عین حال از داشتن بریس‌های فلزی سنتی در دهان خود احساس خجالت‌زدگی می‌کنند، می‌تواند گزینه بسیار خوب و ایده‌آلی باشد.

آیا از نگهدارنده‌ها می‌توان برای رفع فاصله بین دندان‌ها استفاده کرد؟


از نگهدارنده‌ها به منظور محکم نگه داشتن دندان‌ها در جای خود بعد از جابه‌جا کردن آن‌ها به وسیله روش‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. بنابراین از آنها نمی‌توان صرفاً برای بستن فاصله بین دندان‌ها یا دیاستما استفاده کرد.

آیا ممکن است بعد از رفع فاصله بین دندان‌ها، این فاصله دوباره به وجود بیاید؟


ما توصیه می‌کنیم که بعد از رفع فاصله بین دندان خود، به مدت 30 روز متوالی از باندهای کشی به نام Orthofill استفاده کنید تا دندان‌هایتان در موقعیت جدید خود محکم شوند. اگر دندان‌های شما تا آن زمان در جایگاه جدید خود استقرار پیدا نکنند و محکم نشوند، این احتمال وجود دارد که فاصله بین آن‌ها دوباره پدیدار شود. در این صورت باید دوره درمانی را تکرار کنید و بعد از آن به مدت طولانی‌تری از باندهای Orthofill استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک متخصص ارتودنسی بخواهید که یک سیم کوچک را به پشت دندان‌های جلویی شما بچسباند تا دندان‌ها را محکم در جای خود نگه دارد و از حرکت کردن آن‌ها جلوگیری کند.

 • اشتراک گذاری:

7 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید