اصلاح طرح لبخند با لمینت

کافی است خودتان را زیبا بدانید و نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید، تا بازتاب این حس رضایت را در دیگران نیز مشاهده کنید. دندانپزشکی زیبایی مدرن تحول چشمگیری را در زمینه اصلاح طرح لبخند به وجود آورده است. اگر دستیابی به لبخند رویایی‌تان مستلزم انجام بیش از یک درمان باشد، روش های درمان طرح لبخند به شما پیشنهاد می‌شود که با بهره‌گیری از ترکیبی از روش‌های مختلف دندانپزشکی زیبایی لبخندی هالیوودی و جذاب را بر روی لبان شما می‌نشاند. اصلاح طرح لبخند دندان به رفع نواقصی جزئی مانند ترمیم شکستگی، لب‌پر شدن و کجی دندان‌ها، از بین بردن لکه‌ها و زردی دندان و جایگزینی دندان غائب  می‌پردازد.

تعریف صحیح از اصلاح طرح لبخند


برای داشتن یک طرح لبخند زیبا باید هماهنگی خاص و هارمونی منحصربه‌فردی بین اجزا صورت و شمایل دندان‌های شما شکل بگیرد. بیشتر افراد به اصلاح طرح لبخند نیاز دارند؛ چون برای داشتن یک طرح لبخند زیبا باید هماهنگی متناسبی بین فاصله دندان‌ها، فرم لثه شما، برجستگی دندان‌ها و طول دندان‌های شما وجود داشته باشد. به اصطلاحی دیگر باید گفت رعایت تناسب در اجزای صورت و رنگ و شکل آن‌ها و اندازه هر عنصر، روابط اجزای چهره هر فرد را تشکیل می‌دهد و صورت او را زیباتر جلوه خواهد داد. یک متخصص زیبایی با تمام اجزاء و روابط بین اعضای صورت هر فرد، آشنایی کامل دارد و همیشه با نگاهی تیزبینانه آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهد. نکته قابل‌توجه در اصلاح طرح لبخند این است که، صرفاً برای دندان‌های نامرتب، خراب، تغییر رنگ یافته و شکسته نمی‌باشد، بلکه اصلاح طراحی لبخند برای کسانی که دندان‌های سالمی دارند نیز کاربرد دارد. تغییرات کوچکی در فرم دندان و همچنین سفید کردن دندان‌ها اثرات چشمگیر و مثبتی روی ظاهر صورت شما خواهد داشت.

لمینت دندان چیست؟


لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام عملیات ارتودنسی استفاده می شود. لمینت دندان برای افرادی که زمان برای انجام درمان های طولانی مدت اعم از ارتودنسی را ندارند، گزینه مناسبی است که البته هزینه آن نیز برای افراد مد نظر است. لمینت تاثیر بسیار زیادی در طرح لبخند افراد دارد که نتیجه بسیار شگفت انگیزی روی ظاهر خواهد داشت. در واقع لبخندهای هالیوودی با روش لمینت دندان صورت می پذیرد. ونیر دندان نیز در واقع همان لمینت دندان است که از جنس سرامیک یا چینی است. لمینت موادی است هم رنگ دندان ها که به صورت لایه های نازک سرامیکی روی دندان ها قرار داده می شوند. رنگ لمینت باید مطابق با دندان های فرد باشد.

انواع لمینت دندان


لمینیت ها ( ونیرها ) دو نوعند :

  • لمینت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) : این لمينت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.
  • لمینت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) : در مقابل لمینت سرامیکی ، كامپوزيت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است.)

مراحل لمینت دندان


مرحله اول مشاوره با دندانپزشک زیبایی ، مرحله دوم قالبگیری و ساخت در لابراتوار دندانپزشکی و سپس جایگذاری روی دندان. فرآیند ساخت لامینت سرامیکی دندان برای یک و یا چندین دندان می تواند به طور همزمان انجام شود که در ادامه شرح داده می شود. در مرحله اول شما نقش مهمی در چگونگی انجام آن دارید. نتایجی را که می خواهید در پایان بدست آورید را به دندانپزشکتان توضیح دهید. در طول این جلسه ، دندانپزشک به منظور اطمینان از مناسب بودن این درمان برای دندان شما ، دندان ها و فک شما را معاینه می کند و در مورد مراحلی که شما درگیر آن خواهید شد و نیز درباره محدودیتهای آن صحبت می کند. همچنین عکسهای اشعه ایکس می گیرد و احتمالاًٌ قالبگیری از دهان و دندان شما را انجام می دهد. به منظور آماده سازی دندانها برای نصب ، دندانپزشک نیم میلیمتر و یا کمتر از مینای دندانتان را می تراشد که این مقدار ، معادل ضخامت لمینتی است که قرار است به سطح دندان شما اضافه شود. این کار ضروری است زیرا این امکان را فراهم میسازد تا در داخل دهان طبیعی جلوه کند و برجسته و بيرون زده نشود ، در ضمن ضرری برای دندان شما ندارد. قبل از تراش مینای دندان ، شما و دندانپزشک برای بی حسی موضعی آن ناحیه تصمیم گیری می کنید. سپس دندانپزشک از دندان شما قالبگیری می کند. این قالب سپس به لابراتوار دندان فرستاده می شود تا لمینت دندان شما از روی آن ساخته شود.

به طور معمول 2 تا 4 هفته زمان می برد تا دندانپزشک لمینیت سفارشی شما را از لابراتوار دریافت کند که در این فاصله، برای دندانهای خیلی بدنما می توان از روکش های موقت دندان نیز استفاده کرد. قبل از آنکه لمینتها به طور دائم به دندانهای شما چسبانده شوند، دندانپزشک آن را به طور موقت روی دندانتان قرار می دهد تا اندازه و رنگ آن را بررسی کند. رنگ لامینت نیز با چسبی که قرار است استفاده شود تطبیق داده می شود. سپس برای آماده سازی جهت اتصال ، دندانها کاملاً پولیش و تمیز و سپس خراش داده می شوند تا سطح دندان زبر شده و باعث بیشتر شدن قدرت چسبانندگی شود. در صورتی که جای لمینتها روی دندان مناسب باشد، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری مخصوص برای فعال کردن مواد چسب استفاده می کند تا چسب به سرعت شکل گرفته و سخت شود. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا طی چند هفته دیگر برای بررسی نحوه جویدن، مراجعه کنید تا بررسی شود که لثه ها تا چه حد به حضور لمینتها پاسخ داده اند و همچنین جاگذاری آنها را یکبار دیگر معاینه می کند.

عوامل تأثیرگذار در هزینه لمینت دندان


از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار میزان و زمان تراش دندان‌ها می‌باشد. این مورد که چه میزان دندان تراشیده می‌شود و چه مقدار زمان برای تراش آن صرف می‌شود می‌تواند در هزینه این درمان تأثیرگذار باشد. از مهم‌ترین عوامل دیگر میزان تخصص و دقتی است که متخصص برای این درمان به کار می‌گیرد. هم‌ردیف و قرینه شدن دندان‌ها نیز در میزان هزینه لمینت تأثیرگذار خواهد بود. از مواد استفاده‌شده در قالب‌گیری دندان‌ها نیز نباید غافل شد.

زیباییمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *