دنتبوک | dentbook.ir 09209091707
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. ارتودنسی با براکت های فلزی (سنتی) برای ردیف کردن دندان درهمه سنین

ارتودنسی با براکت های فلزی (سنتی) برای ردیف کردن دندان درهمه سنین

 • شهریور 31, 1397
 • 0 لایک
 • 25 بازدید
 • 0 دیدگاه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بریس فلزی متداول‌ترین نوع بریس برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها است. بریس‌های فلزی امروزی بسیار کوچک‌تر، صاف‌تر و راحت‌تر از بریس‌های قدیمی هستند. بیماران در تمام گروه‌های سنی می‌توانند ارتودنسی با بریس فلزی را برای داشتن لبخندی زیبا با دندان‌هایی مرتب انتخاب کنند. وجود مشکلات ارتودنسی، مانند نامرتب بودن، فاصله‌دار بودن، شلوغی و به هم فشردگی یا همپوشانی دندان‌ها یا دندان‌هایی که به شیوه غیرعادی درآمده‌اند و کنار هم قرار نگرفته‌اند، باعث می‌شود که فرد از لبخند خود خجالت بکشد. ارتودنسی فلزی مزایای متعددی دارد؛ داشتن دندان‌هایی صاف و مرتب اعتماد به نفس و حس رضایت از خود را افزایش می‌دهد، موقعیت شغلی و اجتماعی را بهبود می‌بخشد و تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها را آسان‌تر می‌کند.

اجزاء تشکیل دهنده بریس فلزی


اجزاء تشکیل دهنده بریس فلزی

بریس فلزی سنتی از تیتانیوم یا استیل ضدزنگ مرغوب ساخته می‌شود. بریس از سه بخش زیر تشکیل می‌شود:

 • براکت: براکت‌ها با چسب مخصوص روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شود و آنها را ثابت نگه می‌دارد.
 • سیم قوسی: سیم قوسی، سیم فلزی باریکی است که براکت‌ها را به هم متصل می‌کند و فشاری را روی دندان‌ها اعمال می‌کند که آنها را به محل مناسب هدایت می‌کند.
 • رابر باند یا کش لیگاتور: این کش‌ها بست‌هایی رنگی هستند که سیم را روی براکت‌ها نگه می‌دارند. متخصص ارتودنسی کش‌ها را در هر جلسه عوض می‌کند. این کش‌ها در رنگ‌های مختلف ارائه می‌شوند.

سازو کار تاثیرگذاری بریس


بریس پس از قرارگیری روی دندان‌ها فشار ثابتی را روی دندان‌ها وارد می‌کند، نیروی این فشار دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد. متخصص ارتودنسی سیم را هر جلسه سفت می‌کند. برخی بیماران علاوه بر بریس باید از کش یا هدگیر نیز استفاده کنند. بیمارانی که از بریس استفاده می‌کنند، متوجه لق شدن دندان‌هایشان می‌شوند. لق شدن دندان‌ها در دوران ارتودنسی طبیعی و موقتی است، دندان‌ها پس از اتمام جابجایی دوباره ثابت و محکم می‌شوند.

نشانه‌های نیاز به درمان ارتودنسی با بریس‌های فلزی


 نشانه های نیاز به درمان ارتودنسی

مشکلاتی که با ارتودنسی قابل درمان هستند عبارتند از:

 • اختلال بایت و شیوه روی هم قرار گرفتن دندانها: اگر دندان‌های بالا و پایین هنگام بستن دهان، به خوبی روی هم قرار نگیرد، مشکل بایت به وجود می‌آید. انواع اختلال بایت، از قبیل اوربایت، آندربایت، کراس بایت یا اپن بایت را می‌توان با ارتودنسی اصلاح کرد تا لبخندی زیبا و جذاب خلق شود. البته عوارض اختلالات بایت فقط منحصر به مشکلات زیبایی نمی‌شود، و این مشکلات سردرد، درد فک، بیماری لثه، ساییدگی مینای دندان و اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ) را نیز به دنبال دارد. اگر مشکل بیمار شدید باشد، حتی ممکن است بافت‌های داخلی دهان را هنگام جویدن گاز بگیرد و ببرد.
 • مشکلات مربوط به گفتار یا جویدن: مشکلات پیچیده‌تر بایت بر تلفظ و شیوه صحبت کردن بیمار نیز اثر می‌گذارد. مشکلات گفتاری پس از اتمام درمان ارتودنسی برطرف می‌شود. به علاوه وقتی دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد، جویدن نیز دشوار می‌شود. مشکلات گوارشی نیز یکی از عوارض غیرقابل پیش‌بینی اختلالات بایت است. اگر چون جویدن برایتان دشوار است، غذایتان را درسته می‌بلعید، معده درد نیز به مشکلاتتان اضافه خواهد شد.
 • کج و نامرتب شدن دندانها: جابجا شدن دندان‌ها یکی از پی‌آمدهای طبیعی بالا رفتن سن است. حتی اگر دندان‌هایتان را قبلاً ارتودنسی کرده باشید یا دندان‌هایتان قبلاً ردیفی از مرواریدهای درخشان بوده باشد، باز هم احتمال کج شدن دندان‌ها وجود دارد.

مزایای بریس فلزی


ارتودنسی با بریس فلزی روشی پرطرفدار برای مرتب کردن دندان‌ها است که از مزایای زیر برخوردار است:

 • بریس فلزی انتخابی اقتصادی است که اکثر بیماران به راحتی از عهده پرداخت آن برمی‌آیند. در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده بریس فلزی علت قیمت پایین بریس فلزی است.
 • بریس فلزی به دلیل ساخته شدن از مواد فلزی بسیار محکم و بادوام است.
 • بریس فلزی قابلیت سازگاری بالایی دارد و برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات ارتودنسی مناسب است.
 • بریس فلزی بهترین گزینه برای اصلاح شلوغی و به هم فشردگی دندان‌ها است.
 • برای اصلاح مشکلات پیشرفته می‌توان از بریس‌های فلزی در کنار وسایل ارتودنسی تکمیلی استفاده کرد.
 • اکثر افراد از بریس‌های فلزی قدیمی استفاده کرده‌اند، بنابراین نگرش مثبتی درباره این درمان وجود دارد.

نقاط ضعف بریس فلزی


هر چیزی نقاط مثبت و منفی خاص خود را دارد. هر سکه‌ای دو رو دارد، روی دیگر ارتودنسی فلزی این است که وسایل ارتودنسی و بریس‌های جدیدی در سال‌های گذشته ابداع شده‌اند. این پیشرفت‌ها دقیقاً نقطه ضعف بریس‌های فلزی است:

 • بریس فلزی نامرئی نیست و اطرافیان متوجه می‌شوند که تحت درمان قرار دارید.
 • چون براکت‌های فلزی روی دندان‌ها چسبیده است، نگهداری از آنها و مراقبت از دندان‌ها در طول درمان دشوار است.
 • احتمال از بین رفتن مواد معدنی دندان‌ها و در پی آن بروز آلرژی، در طول ارتودنسی فلزی وجود دارد.
 • در طول دوران ارتودنسی فلزی باید بیشتر مراقب دندان‌ها باشید.
 • غذا خوردن در دوران درمان با بریس فلزی قدری دشوار می‌شود.

 مراقبت از دندان‌ها و براکت‌های فلزی در زمان ارتودنسی


 رعایت نکات زیر در زمان ارتودنسی به حفظ سلامت دندان‌ها و به دست آوردن نتیجه‌ای مطلوب کمک می‌کند.

تغذیه مناسب در دوران ارتودنسی

تغذیه مناسب در دوران ارتودنسی

 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید: غذاهای سفتی مانند آب نبات، چیپس، ذرت بو داده و حتی خوراکی‌هایی مانند سیب و هویج خام به بریس آسیب می‌زنند. خوردن این غذاهای سفت می‌تواند از جا درآمدن سیم یا کش را به دنبال داشته باشد. آجیل، یخ و گوشت سفت نیز در دوران ارتودنسی جزء نبایدها است. همچنین به هیچ وجه وسایلی مانند مداد، خودکار یا ناخن را نجوید. اگر می‌خواهید سیب، هویج و خوراکی‌های سالم اما سفتی مانند این مواد را میل کنید، کافی است آنها را خرد کنید و بعد در دهان بگذارید.
 • از غذاهای چسبناک پرهیز کنید: خوراکی‌هایی مانند آدامس، کره بادام زمینی، کارامل و میوه خشک در دوران ارتودنسی مشکل‌آفرین می‌شوند. احتمال دارد این مواد به براکت‌ها گیر کند و تلاشتان برای آزاد کردن براکت به شکستن آن منجر شود.
 • خوردن خوراکیهای قندی و شیرین را به حداقل برسانید: خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند کیک، آب نبات، بستنی، شیرینی و سودا برای دندان‌ها مضر هستند. باکتری‌های تشکیل دهنده پلاک عاشق قند و شیرینی هستند. حتماً دندان‌هایتان را پس از صرف غذا و نوشیدنی‌های سرشار از قند مسواک بزنید و نخ بکشید. ضرر خوردن غذاهای قندی در دوران ارتودنسی چندبرابر می‌شود، چون نقاط بیشتری، مانند دور براکت‌ها برای تشکیل پلاک وجود دارد.

تمیز کردن دندان‌ها و بریس

تمیز کردن دندانها و بریس

 • دندانهایتان را بعد از غذا خوردن مسواک بزنید: در دوران ارتودنسی باید دندان‌هایتان را بیشتر از حد معمول مسواک بزنید. غذا به راحتی بین براکت‌ها گیر می‌کند و زمینه را برای پوسیدگی دندان و حتی آسیب دیدن بریس فراهم می‌کند. بنابراین هر بار که غذا میل کردید، دندان‌ها را حتماً مسواک بزنید.
 • رابر باند بین دو فک را دربیاورید: رابر باند بین دو فک را قبل از مسواک زدن دربیاورید. این باند معمولاً فک بالا را به پایین متصل می‌کند و نباید آن را با کش‌های رنگارنگی لیگاتور کوچکی اشتباه بگیرید که دندان‌ها را به هم متصل می‌کند. این باند را باید دربیاورید تا بتوانید براکت‌ها و دندان‌ها را به راحتی مسواک بزنید. اگر از بریس شفاف متحرک استفاده می‌کنید، می‌توانید بریس را از دهان خارج کنید و مانند همیشه مسواک بزنید. زمانی که بریس را از دهان خارج می‌کنید، حتماً آن را داخل جعبه محافظ بگذارید تا آسیب نبیند.
 • دهان را شستشو بدهید: بهتر است دهان را قبل از مسواک زدن با آب شستشو دهید. آب فراوان در دهان بگیرید و آن را داخل دهان بچرخانید. این کار ذرات غذای گیر کرده داخل دهان را شل می‌کند تا خارج کردن آنها از محیط دهان آسان‌تر شود. همچنین زمانی که نمی‌توانید مسواک بزنید، حتماً دهانتان را شستشو بدهید. اگر فراموش کردید که مسواکتان را همراه ببرید، شستشو با آب بهترین جایگزین مسواک است. دهان را با آب پر کنید، آب را کاملاً در دهان بچرخانید و در نهایت آب را تف کنید. در اولین فرصت مسواک بزنید.
 • دندانها را به خوبی مسواک بزنید: مسواک زدن دندان‌ها، خط لثه و براکت‌ها ضروری است. مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و اول خط لثه را مسواک بزنید. سپس مسواک را به گونه‌ای نگه دارید که بتوانید براکت‌های بالا و بعد پایین و البته دندان‌ها را به خوبی تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که مسواک زدن باید دو دقیقه طول بکشد. دهانتان را پس از مسواک زدن شستشو دهید. با ملایمت مسواک بزنید، اگر محکم مسواک بکشید، ممکن است سیم‌ها را بشکنید.
 • حداقل یک بار در روز نخ بکشید: نخ کشیدن دندان‌های سیم کشی شده دشوارتر است، چون سیم جلوی حرکت نخ را می‌گیرد. البته فلاس تردر کار را برایتان آسان‌تر می‌کند. حدود 15 سانتی متر نخ دندان را از داخل تردر بیرون بکشید و سپس تردر را بالای سیم و در جایی بکشید که نخ کشیدن آن دشوار است. تردر را بین دندان‌ها ببرید، سپس نخ را از تردر بیرون بکشید تا بین دندان‌ها را تمیز کند.  ‎

اقدامات خاص

اقدامات خاص

 • رابر باند بین دو فک را هر روز عوض کنید: رابر باند بین دو فک (Interarch) دندان‌های بالا و پایین را به هم متصل می‌کند و مانند کش‌های بین دندان‌ها رنگی نیست. چون این کش فشار بالایی تحمل می‌کند، باید آن را هر روز عوض کنید.
 • مشکلات خود را با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید: اگر با مشکلی مواجه شدید، آن را بدون ترس و خجالت با متخصص معالج خود در میان بگذارید. متخصص بریس را تنظیم می‌کند یا توصیه‌ی مفیدی برای رفع مشکل ارائه می‌دهد.

سوالات رایج


[/vc_column_text][vc_accordion][vc_accordion_tab title=”آیا ارتودنسی فلزی سقف سنی دارد؟” icon=”0″ icon_closed=”0″][vc_column_text]

خیر، هیچ سنی برای ارتودنسی دیر نیست. تا زمانی که لثه‌ها و استخوان‌های نگهدارنده‌ی دندان‌ها سالم باشد، می‌توانید درمان ارتودنسی را انجام دهید.

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”آیا ارتودنسی دردناک است؟” icon=”0″ icon_closed=”0″][vc_column_text]

مکانیک درمان ارتودنسی ظرف چند سال گذشته پیشرفت قابل توجهی کرده است. استفاده از سیم‌های جدید پیشرفته، براکت‌های کوچکتر، لوازم جانبی ابتکاری و تاکید بر درمان‌های پیشگیری و زودهنگام درمان ارتودنسی را به درمانی راحت تبدیل کرده است. ارتودنسی نیازی به تزریق بی‌حسی ندارد. البته در روزهای نخست پس از جایگذاری و تنظیم بریس قدری دچار ناراحتی می‌شوید که موقتی است و پس از آن که به بریس عادت کردید، برطرف می‌شود. دندان‌ها روز بعد از تنظیم بریس قدری حساس می‌شود، اما درد نمی‌گیرد. این ناراحتی با مصرف مسکن‌های بدون نسخه آرام می‌شود، البته اکثر بیماران نیازی به مصرف مسکن حس نمی‌کنند.

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”اگر دندان غائب داشته باشم، باز هم می‌توانم ارتودنسی کنم؟” icon=”0″ icon_closed=”0″][vc_column_text]

بله، وقتی دندانی را از دست می‌دهید، دندان‌های کنار آن به سمت این فضای خالی حرکت می‌کند و به این ترتیب مشکلات عملکردی و زیبایی و ناراحتی‌های لثه پیش می‌آید. درمان ارتودنسی این مشکلات را اصلاح می‌کند یا از بروز آنها پیشگیری می‌کند. به علاوه دندانپزشک پس از مرتب شدن دندان‌ها می‌تواند دندان غائب را جایگزین کند.

[/vc_column_text][/vc_accordion_tab][/vc_accordion][/vc_column][/vc_row]

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید